Μέσα στην έδρα του με τους παίχτες να καταθέτουν όλη τους την ψυχή , ο Απόλλων μετέτρεψε  σε παράσταση για ένα ρόλο το παιχνίδι της Τετάρτης , δείχνοντας ότι δεν καταλαβαίνει από απουσίες και προβλήματα. Το τελικό 2-0 με το οποίο επικυρώθηκε για την ιστορία ο αγώνας με τον Αγ. Θωμά  , αποτελεί επίδειξη ισχύος για τους γηπεδούχους που με όπλο την σοβαρότητα, την δύναμη και την ευστοχία στην τελική προσπάθεια,  κυρίως στο β΄ημίχρονο, πήραν ακόμη τρείς πολύτιμους βαθμούς στο δύσκολο πρωτάθλημα της α΄ κατηγορίας  του νομού μας.

Όσο αφορά τους φιλοξενούμενους, άντεξαν μόνο ένα ημίχρονο, προσπάθησαν όσο μπορούσαν για να περιορίσουν τους κινδύνους για την εστία τους, στην επανάληψη βγήκαν μπροστά για να πετύχουν κάποιο γκολ, πάλεψαν το παιχνίδι ακόμα και στο τελευταίο τέταρτο, αλλά δεν υπήρχε ικανός παίκτης να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

2016-01-06 15.42.40

Οι κυριότερες φάσεις της αναμέτρησης

Α΄ημίχρονο

11΄Σουτ στην κίνηση από τον Κοντοπάνο η μπάλα ελάχιστα άουτ

22΄ Ο Ν. Τσακανίκας βρέθηκε απέναντι από τον Μπότα, αλλά το σουτ που έκανε δεν είχε δύναμη με αποτέλεσμα να μπλοκάρει την μπάλα ο τερματοφύλακας του Αγ. Θωμά

35΄Κάθετη μπαλιά απο τον Κορομηλά, ο Κοντοπάνος έγινε κάτοχος της μπάλας, το σουτ όμως που έκανε βρήκε το εξωτερικό μέρος των διχτύων

37΄Μακρινό σουτ από τον Γαβρίνα άουτ

40΄Μόνος ο Κοντοπάνος απέναντι από τον Μπότα οι αμυντικοί προλαβαίνουν και διώχνουν σε κόρνερ

44΄Δυνατό μακρινό σουτ του Σακελαρόπουλου άουτ

45΄Δοκάρι για τους γηπεδούχους μετά από δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή από τον Ν. Τσακανίκα, σε σέντρα του Κοντοπάνου

Β΄ημίχρονο

55΄Πέναλτι για τους γηπεδούχους σε ανατροπή του Ζέρβα στον Κοτρότσο.

56΄ΓΚΟΛ 1-0 Εκτελεστής του πέναλτι ο Φ. Κορομηλάς , ο τερματοφύλακας του Αγ. Θωμά βρίσκει την μπάλα, αλλά δεν της αλλάζει πορεία με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίχτυα του

64΄ΓΚΟΛ 2-0 Συρτή παράλληλη σέντρα (από τα αριστερά )από τον Κορομηλά , ο Κοντοπάνος με κοντινό πλασέ διπλασιάζει τα γκολ για την ομάδα του

66΄Εκτέλεση φάουλ από τον Βασιλείου , προβολή του Ζερβα, ο Θεοδωρακόπουλος μπλοκάρει την μπάλα

75΄Κάθετη μπαλιά του Κοτρότσου, ο Κοντοπάνος γίνεται κάτοχος της μπάλας, με ωραία ντρίμπλα αποφέυγει τον Μπότα, όμως πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ο Μαντέλος, απομακρύνει..