Στο τελευταίο φιλικό πριν την έναρξη της σεζόν ο Παναιτωλικός ήταν καλός  κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και επικράτησε με 2-1   της Λαμίας.

Στην επανάληψη οι πολλές αλλαγές που έγιναν περιόρισαν το θέαμα του πρώτου ημιχρόνου.

Αξίζει να αναφερθεί  ότι  2000 περίπου φίλοι της ομάδας  βρέθηκαν στο γήπεδο παρά το τριήμερο του 15αυγουστου.

Πώς ξεκίνησε τον αγώνα ο Παναιτωλικός

Ο Γιάννης Ματζουράκης παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1.

Τερματοφύλακας ήταν ο Κυριακίδης έχοντας δεξιά τον Μύγα, και αριστερά τον Τσοκάνη. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο απαρτίζονταν από τους Κούσα και Χαντάκια. Από εκεί και πέρα αμυντικά χαφ αγωνίζονταν ο Πάουλο με τον Παπάζογλου, και σε ρόλο οργανωτή ο Ρόσα. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μαρκόβσκι, με βοήθειες δεξιά τον Μουνιός και αριστερά τον Ουάρντα.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα

Α΄ ημίχρονο

12΄Εκτέλεση κόρνερ από τον Πάουλο, κεφαλιά του Κούσα, μπλοκάρει την μπάλα ο Πίτκας

18΄ Δυνατό σουτ του Ουάρντα έξω από την περιοχή της Λαμίας η μπάλα ελάχιστα άουτ

29΄Σουτ από τον Παπάζογλου άουτ

40΄Εκτέλεση φάουλ από τον Πάουλο, κεφαλιά του Παπάζογλου άουτ

44΄Εκπληκτική ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ουάρντα πέρασε όποιον βρίσκει μπροστά του, δίνει την μπάλα στον Πάουλο, που από καλή θέση αστοχεί

45΄ΓΚΟΛ 1-0 Ο Μαρκόβσκι, δίνει έτοιμο γκολ στον Ουάρντα , και ο Αιγύπτιος από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

Β΄ Ημίχρονο

53΄  2-0 Ο Μαρκόβσκι με πλασέ  στέλνει  την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα της Λαμίας, μετά από ατομική προσπάθεια του Τομανέ.

85΄ 2-1  Η Λαμία μειώνει το σκορ με κεφαλιά του Παπαευθυμίου/

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης (66’ Κριστιάνο), Κούσας, Χαντάκιας, Μύγας (46’ Ρότσα), Τσοκάνης (79’ Βασιλούδης), Παπάζογλου (70’ Μαλής), Πάουλο, Ρόσα (46’ Τομανέ), Μουνιός (61’ Κουτρομάνος), Ουάρντα, Μαρκόβσκι (70’ Γιαννιώτης).

ΛΑΜΙΑ: Πίτκας, Σπυρόπουλος, Βαλιός, Αναστασιάδης, Παπαργυρίου, Όμο, Τζόκιτς, Μπλάζιτς, Φάμπιο, Βασιλόγιαννης, Πίντο. Αγωνίστηκαν ακόμα οι: Παντέτος, Πεταυράκης, Παπαευθυμίου, Μπουλούλης, Αντωνόπουλος, Αυγενικού, Καραγιάννης, Κοτσώνης, Μανιάς, Τσούκαλος.