Παρακολουθήσετε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση ΑΕΚ-Παναιτωλικός για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας

Το ματς ξεκινά στις 19.15 της Κυριακής (20/8).

Η ενδεκάδα του Παναιτωλικού:

Κυριακίδης, Μύγας, Τσοκάνης, Ροντρίγκες, Χαντάκιας, Πάουλο, Μπεχαράνο, Ντίας, Κλέσιο, Ρόσα, Μοράρ

Στον πάγκο του Παναιτωλικού:Τσενάμο, Μπράβο, Μαρινάκης, Μαρκόβσκι, Ρότσα, Μάζουρεκ, Μιχάι.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ : Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Λόπες, Αϊντάρεβιτς, Γιόχανσον, Μάνταλος, Τρίστασον, Κλναρίδης, Αλμέιδα.

Στον πάγκο της ΑΕΚ:Τσιντώτας, Μπακάκης, Γιαννούτσος, Βινίσιους, Πατίτο, Βλαχομήτρος, Λιβάια.

Διαιτητικό team:
Ρέφερι: Τζήλος (Λάρισας) Βοηθοί: Δημητριάδης (Καστοριάς), Καλφάκης (Χανίων) Τέταρτος: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Ο αγώνας λεπτό προς λεπτό

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της τρομοκρατικής επίθεσης στη Βαρκελώνη.

4′: Κόρνερ για την ΑΕΚ παραχωρεί ο Μύγας, το εκτελεί πλασαριστά ο Μάνταλος, που θα κάνει τη σέντρα και ο Κυριακίδης θα παραχωρήσει νέο κόρνερ.

6′: Ο Αϊντάρεβιτς προσπαθεί με μακρινό ψηλοκρεμαστό πλασέ να αιφνιδιάσει τον Κυριακίδη, περνά άουτ η μπάλα.

8′: Κόρνερ για τον Παναιτωλικό παραχωρεί ο Γκάλο

9′: Εκτελεί ο Πάουλο, προβολή του Ντίας στο πρώτο δοκάρι, ψηλά άουτ θα φύγει η μπάλα.

12′: Δυνατό σουτ του Μύγα εκτός περιοχής, δεν ανησυχεί ο Ανέστης.

13′: Πέναλτι για την ΑΕΚ. Ο Πάουλο πατά στην πλάτη τον Τρίστασον, που ήταν πεσμένος στο έδαφος. ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ απόφαση του διαιτητή!!

13′: Κίτρινη για τον Πάουλο.

14′: ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Αλμέιδα ευστοχεί από την άσπρη βούλα και 1-0 η ΑΕΚ.

16′: Μαρινάκης αντί του τραυματία Μύγα στην πρώτη αλλαγή του Παναιτωλικού, που είναι αναγκαστική.

21′: 59% κατοχή μπάλας για την ΑΕΚ, 41% για τον Παναιτωλικό.

22′: Σέντρα του Ντίας, ο Μοράρ προλαβαίνει τον Τσιγκρίνσκι και πιάνει την κεφαλιά, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

25′: Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, ο Κλέσιο βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και δίνει έτοιμο γκολ στον Μοράρ, το πλασέ του οποίου διώχνει σωτήρια ο Ανέστης. Εν συνεχεία, το σουτ του Μπεχαράνο θα κοντράρει στους αμυντικούς της ΑΕΚ και κόρνερ που περνά ανεκμετάλλευτο εντέλει.

28′: Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Αλμέιδα και είναι σωστή στο αδικαιολόγητο χτύπημα του Πορτογάλου φορ στον Xαντάκια με αγκωνιά.

30′: Ωραίο σουτ του Ρόσα, εξαιρετική και η επέμβαση του Ανέστη, που διώχνει σε κόρνερ, το οποίο θα περάσει ανεκμετάλλευτο για τον Παναιτωλικό.

33′: Κίτρινη στον Ντίας.

36′: Παραχωρεί κόρνερ για τον Παναιτωλικό ο Γκάλο, εκτελεί ο Πάουλο, απομακρύνουν οι παίκτες της ΑΕΚ.

39′: Κίτρινη στον Ροντρίγκες.

41′: Κίτρινη στον Γιόχανσον.

45′: Δυνατό σουτ του Μπεχαράνο, σε δύο χρόνους αποκρούει ο Ανέστης

45′: Κίτρινη στον Μάνταλο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ είναι μπροστά στο σκορ με γκολ του Αλμέιδα.

Β΄Ημίχρονο

46′: Δύο αλλαγές για την ΑΕΚ, Λιβάγια αντί Κλωναρίδη, Πατίτο Ροντρίγκες αντί Τρίστασον

46′: Ο Πατίτο Ροντρίγκες κάνει δυνατό τάκλιν στον Μαρινάκη, δεν είδε τίποτα ο ρέφερι Τζήλος…

47′: Κακό σουτ του Γκάλο εντός περιοχής, περνά άουτ η μπάλα.

Παρατηρήσεις από τον Τζήλο σε Λιβάγια και Χαντάκια για διαπληκτισμό τους. Ο Λιβάγια, πάντως, έχει χτυπήσει εκτός φάσης τον αντίπαλό του.

48′: Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Πάουλο, σωστή για μαρκάρισμα στον Μάνταλο.

51′: Κίτρινη στον Χαντάκια για φάουλ στον Λιβάγια.

54′: Σημαντική ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Μάνταλος αστοχεί με πλασέ από τη μικρή περιοχή ύστερα από ασίστ του Πατίτο Ροντρίγκες.

56′: Κίτρινη στον Μπεχαράνο.

60′: Μπράβο αντί Ρόσα, δεύτερη αλλαγή για τον Παναιτωλικό.

63′: Πλασέ του Μάνταλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

69′: Τελευταία αλλαγή για τον Παναιτωλικό, Μάζουρεκ αντί Ντίας.

73′: 2-0 Ο Γιόχανσον σκοράρει, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ κακώς, καλύπτεται ο Σουηδός. Τελικά το γκόλ μετράει….

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ 2-0