Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση στο Αγρίνιο για τη 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας

Χωρίς νίκη στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές έχουν μείνει οι γηπεδούχοι Αγρινιώτες, από δύο σερί ήττες προέρχονται και οι ακρίτες.

Συνθέσεις – Διαιτητές

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
Kυριακίδης, Μιχάι, Μύγας, Μαρινάκης, Μόρας, Λόπες, Μπράβο, Ρόσα, Μάζουρεκ, Ντίας, Μοράρ.
Αναπ: Τσέναμο, Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Γιαννιώτης, Πάουλο, Μπεχαράνο, Μαρκόβσκι.
ΞΑΝΘΗ
Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας, Σβάρνας, Ντε Λούκας, Μεχία, Λουσέρο, Μπρίτο, Τριάδης, Γέντρισεκ.
Αναπ: Γκαραβέλης, Ορφανίδης, Σιλά, Κάστρο, Ρότσε, Κίκε, Μελιόπουλος.
Διαιτητικό team:
Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας). Βοηθοί: Γρεβένης (Χαλκιδικής), Νικολαΐδης (Μακεδονίας). 4ος: Μαρκαντωνάτος (Ηλείας).

Ο Αγώνας λεπτό προς λεπτό:

3΄ Ο Τριάδης κλέβει την μπάλα από τον Λόπες, τροφοδοτεί από δεξιά τον Λουσέρο, ο οποίος κάνει τη συρτή σέντρα, αφήνουν την μπάλα Τριάδης και Γέντρισεκ και ο αφύλακτος στη μικρή περιοχή Μπρίτο ανοίγει το σκορ με σουτ, 0-1.

7′: Κίτρινη στον Μόρα για φάουλ στον Λουσέρο.

8΄ΓΚΟΛ 0-2  Σκόρερ και πάλι ο Μπρίτο με υποδειγματική απευθείας εκτέλεση φάουλ.

15′: Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Ξάνθη και οι γηπεδούχοι προσπαθούν να συνέλθουν από το σοκ του γρήγορου 0-2.

24΄Δυνατό σουτ του Ρόσα, η μπάλα στα σώματα των αμυντικών και καταλήγει κόρνερ

31′: Σουτ του Γέντρισεκ, μπλοκάρει ο Κυριακίδης.

33′: Κίτρινη στον Μεχία για τράβηγμα στον Ντίας.

34′: Εκτελεί φάουλ ο Μάζουρεκ, η μπάλα στο τείχος, νέο σουτ και ψηλά άουτ η μπάλα.

36΄ΓΚΟΛ 0-3 Ο Γέντρισεκ γυρίζει ωραία το σώμα του μέσα στην περιοχή μετά από προσπάθεια του Λουσέρο από αριστερά και με αριστερό σουτ νικά τον Κυριακίδη, 0-3.

37′: Κίτρινη στον Κασάδο.

39′: Ο Τριάδης στρώνει την μπάλα στον Ντε Λούκας εντός της περιοχής, το σουτ του οποίου περνά άουτ.

43′: Ο Μόραρ σκοράρει με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, αλλά ακυρώνεται ορθώς ως οφσάιντ.

Ημίχρονο στο Αγρίνιο 0-3!!!

Β΄Ημίχρονο

46′: Δύο αλλαγές για τον Παναιτωλικό, Μπεχαράνο και Πάουλο αντί Λόπες και Μπράβο.

49′: Σουτ του Μπεχαράνο, διώχνει σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς.

49′: Εκτελεί ο Ρόσα και διαδοχικές επεμβάσεις του Ζίβκοβιτς σε κεφαλιά του Μιχάι και σουτ του Ντίας

58′: Τραυματίας στο γόνατο ο Μόρας, ζητά αλλαγή.

60΄ Τρίτη αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Χαντάκιας στην θέση του Μόρα ο οποίος τραυματιστηκε…

63′: Ο Ρόσα προσπαθεί να βρει τον Μοράρ στην περιοχή, βγαίνει και «καθαρίζει» τη φάση ο Ζίβκοβιτς, στα διαδοχικά σουτ του Μοράρ

66′: Κίτρινη στον Μιχάι για δυνατό φάουλ στον Γέντρισεκ.

69′: Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη, ο 17χρονος Μελιόπουλος αντικαθιστά τον Μεχία και κάνει το ντεμπούτο του στη Σούπερ Λιγκα.

70′: Κίτρινη στον Μελιόπουλο για φάουλ στον Ντίας.

70′: Κίτρινη και στον Μοράρ για φάουλ στον Μπαξεβανίδη.

78′: O σκόρερ του 3ου τέρματος της Ξάνθης, Γέντρισεκ, δίνει τη θέση του στον Ρότσα, στη δεύτερη αλλαγή του Ράσταβατς.

83′: Πρώτη ευκαιρία της Ξάνθης στο δεύτερο ημίχρονο, με αβίαστο λάθος του Χαντάκια, ο Μπρίτο έκλεψε και βγήκε απέναντι από τον Κυριακίδη, προσπάθησε να τον «κρεμάσει», αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ μπλοκάρει την μπάλα

85′: Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη, ο Κίκε αντί του τραυματία Μπρίτο.

87΄ΓΚΟΛ 1-3   Σκόρερ ο Μάζουρεκ

O Ρόσα κάνει ωραία ασίστ στον Μάζουρεκ, που με διαγώνιο σουτ από δεξιά νικά τον Ζίβκοβιτς, 1-3.

89′: Κίτρινη στον Ρότσε.

90’+2: Σουτ του Ρόσα με εξωτερικό φάλτσο, περνά άουτ η μπάλα.

Τελικό αποτελέσματα Παναιτωλικός- Ξάνθη  1-3

Για τέταρτο παιχνίδι μακριά από την επιτυχία η ομάδα του Αγρινίου.