Σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα σε δυο πολύ καλές ομάδες της Α΄κατηγορίας έγινε στο γήπεδο του Νεοχωρίου το Σάββατο το μεσημέρι. Ο γηπεδούχος Όμηρος πήρε μεγάλη νίκη επί της ΑΕΜ με 3-1 και μάλιστα με …ανατροπή (βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο), και παραμένει στην πρώτη θέση στην ειδική βαθμολογία των αγώνων μπαράζ.

Ήταν ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης . Η ΑΕΜ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο  με όμορφο γκολ από τον Gacesa, αλλά στην επανάληψη λύγισε από την φοβερή εμφάνιση των γηπεδούχων που με γκολ των Γκάτση, Μανθόπουλο και Μπούνα πανηγύρισαν την πολύτιμη νίκη.

Φάσεις και γκολ

Α΄ημίχρονο

6΄Δυνατό σουτ του Σεραφίγγου, ο οποίος ήταν σε καλή θέση η μπάλα άουτ

14΄ Κοντινή κεφαλιά του Αλεξόπουλου μετά από εκτέλεση κόρνερ , μπλοκάρει την μπάλα ο Ζέρβας

16΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπουλούμπαση, απομακρύνει σε κόρνερ ο Ζέρβας

33΄ Λάθος εκτίμηση της μπάλας από τον Τσίμπιτση, η μπάλα φτάνει στον Πιστιόλη που από καλή θέση κάνει το σουτ για να απομακρύνει την μπάλα με τα πόδια ο Δουλιώτης

43΄ΓΚΟΛ 0-1 Δυνατό μακρινό σουτ από τον Gacesa, η μπάλα βρίσκει το δοκάρι , και το σώμα του Δουλιώτη, και καταλήγει στα δίχτυα….

45΄Κοντινή κεφαλιά του Γκάτση ο Ζέρβας μπλοκάρει την μπάλα

Β΄Ημίχρονο

60΄Επικίνδυνη σέντρα από τον Σεραγίγγο, ο Ζέρβας μπλοκάρει την μπάλα.

69΄Κοντινή κεφαλιά του Γκάτση απομακρύνει την μπάλα ο Ζέρβας

72΄Δυνατό σουτ από τον Παπανικολάου απομακρύνει ο Ζέρβας με τα πόδια

75΄ΓΚΟΛ 1-1 Εκτέλεση φάουλ από τον Μπουλούμπαση και ο Γκάτσης με κεφαλιά ισοφαρίζει για τον Όμηρο.

78΄ ΓΚΟΛ 2-1   Μετά από κεφαλιά πάσα του Αλεξόπουλου  ο Μανθόπουλος δίνει το προβάδισμα  Όμηρο

81΄Ο Γκάτσης βρέθηκε απέναντι από τον Ζέρβα, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΜ να απομακρύνει την μπάλα. Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους για ένα ακόμη γκολ.

84΄ Χαμένο πέναλτι για τον Όμηρο από τον Μπουλούμπαση. Το πέναλτι κέρδισε ο Θεοδωρίδης ο οποίος ανατράπηκε από τον Ζέρβα

86΄ΓΚΟΛ 3-1 Σκόρερ για τον Όμηρο με δυνατό σουτ ο Μπούνας που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα