Ο Όμηρος Νεοχωρίου επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας της ΕΠΣΑ, και πέρασε από το ΔΑΚ Αγρινίου, κερδίζοντας τον γηπεδούχο ΑΟ Ρηγανά με 2-0 .

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους φιλοξενούμενους που βρέθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μετά την ισοπαλία του Ατρόμητου με τον Τρίκαρδο

Όσο αφορά το αγωνιστικό μέρος της συνάντησης ο Όμηρος πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήρε τους 3 πολύτιμους βαθμούς, απέναντι σε έναν αξιόμαχο ΑΟ Ρηγανά, που προσπάθησε να περιορίσει την δυναμικότητα των αντιπάλων, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Άλλωστε οι δυο ομάδες έχουν και διαφορετικούς στόχους στο πρωτάθλημα.

Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις

27′ Σουτ του Θεοδωρίδη  λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Σπυρόπουλου

31′ ΓΚΟΛ  0-1 σουτ του Βασιλαρη κοντραρει η μπάλα σε αμυντικό θα χτυπήσει στο δεξί δοκάρι του Σπυρόπουλου και θα καταλήξει στα δίχτυα

39′ μεγάλη ευκαιρία με τον Στραβοδημο να κάνει την παράλληλη σέντρα και πάνω στην γραμμή διώχνουν οι αμυντικοί

40′ ευκαιρια με τον Τσιμπιτση  τετ α τετ να πλασάρει και να αποκρούει ο Σπυρόπουλος

56′ μεγάλη ευκαιρία με τον Ζαχαρακη να γυρίζει στη μικρή περιοχή μετά από φάουλ του Κορομηλά και να διώχνουν τελευταία στιγμή οι αμυντικοί

65′ σουτ του Βασιλαρη θα αποκρούσει εντυπωσιακά ο Σπυρόπουλος σε κόρνερ

66′ ΓΚΟΛ 0-2 εκτέλεση του κόρνερ από τον Φράγκο και ο Μπαλαμπάνης με κεφαλια στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

67′ σουτ του Ζαχαρακη δίπλα απ το αριστερό δοκάρι

72′ δυνατό σουτ του Σεραφιγγου πάνω απ’ το δοκαρι του Σπυροπουλου

75′ φάουλ του Κορομηλά λίγο πάνω απ’ το δοκαρι

83′ τετ α τετ Κουση θα πλασάρει και θα αποκρούσει εντυπωσιακά ο Σπυρόπουλος

86′ σε πολύ καλή θέση ο Κορομηλάς θα προλάβουν την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί σε κόρνερ

διαιτητες

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσοπλάκος με βοηθούς τους Γαλανόπουλο και τον Τάκο

ΑΟ Ρηγανά (Θόδωρος Λαυράνος)

Σπυρόπουλος, Καλογεράκης, Κάππας, Μπαρτσιώκας, Κουρσάρης, Καραχάλιος, Μουχάνης(60΄Φάτσαλης), Ζαχαράκης, Τουρλίδας(88΄Κωστόπουλος), Κορομηλάς(88΄Τσακνής), Στραβοδήμος(75΄Πελεκάνος)

Όμηρος Νεοχωρίου (Χρήστος Καραπίτσος)

Δουλιώτης, Καβαλιέρης, Μάτσιγκας(62΄Τσώνης), Μανθόπουλος, Μπαλαμπάνης, Θεοδωρίδης, Βασιλάρης(77΄ Καντάνης ), Τσιμπιτσης, Σεραφίγκος(81΄Κούσης), Γκάτσης, Φράγκος(85΄Βαλτογιάννης)

Στο ημίχρονο του αγώνα τιμήθηκε με αναμνηστική πλακέτα από τον πρόεδρο του ΑΟ Ρηγανά Νίκο Αμπλιανίτη, πρώην πρόεδρος και παράγοντας  του Όμηρου Νεοχωριου  Μάριος Τσάμης (φωτο)