Η ΑΕ Μεσολογγίου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣΑ. Η ομάδα του Γιώργου Γιάκου νίκησε μέσα στο Νεοχώρι τον γηπεδούχο Όμηρο με 2-0, παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία..

Ήταν ένα  δυνατό παιχνίδι, με δυο από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη η ΑΕΜ ανέβασε στροφές και στο τελευταίο «τέταρτο» της αναμέτρησης πέτυχε τα δυο γκολ της νίκης.

Αξίζει να αναφερθεί ότι στο 25΄ τραυματίστηκε και αποχώρησε με ασθενοφόρο ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΜ Δημήτρης Ντζιμάνης, ενώ από το 75΄ο Όμηρος Νεοχωρίου αγωνίζονταν με 10 ποδοσφαιριστές, εξαιτίας της αποβολής του Μπαλαμπάνη.

Οι κυριότερες φάσεις

16΄Σουτ μέσα από την περιοχή από τον Τσιούνη η μπάλα άουτ

24΄Εκτέλεση κόρνερ από τον Φράγκο, κεφαλιά του Γκάτση απομακρύνει ο τερματοφύλακας

43΄ Ανατροπή Πιστιόλη από τον Μπαλαμπάνη, πέναλτι ζητούν οι φιλοξενούμενοι, κίτρινη κάρτα δέχεται ο Πιστιόλης…..

45΄Δυνατό σουτ από τον Τσιούνη η μπάλα άουτ

60΄ Ο Τσιούνης σε καλή θέση και πλάγια δεξιά στην περιοχή του Όμηρου, κάνει το σουτ η μπάλα ελάχιστα άουτ

71΄Κοντινή κεφαλιά από τον Πιστιόλη ο Δουλιώτης απομακρύνει σε κόρνερ

73΄ Ο Πιστιόλης από καλή θέση κάνει το σουτ, απομακρύνει ο Δουλιώτης, στην επαναφορά ο Λίτσος και πάλι κάνει σουτ η μπάλα βρίσκει το χέρι του Μπαλαμπάνη, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι, για τους φιλοξενούμενους. Στην φάση αυτή αποβλήθηκε ο αμυντικός του Όμηρου

75΄ 0-1 Ο Αποστόλης Τσιούνης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ανοίγει το σκορ για την ΑΕΜ

83΄0-2 Εκτελεση κόρνερ από τον Στεργίου και ο Καβαλλάρης με κεφαλιά διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

84΄Ο Πιστιόλης σε καλή θέση κάνει το σουτ απομακρύνει ο Δουλιώτης

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ντζάνης, με βοηθό τον Κολοσιώνη και τον Καλαμπόκη