Τοπικό ντέρμπι ανάμεσα σε δυο πολύ καλές ομάδες της κατηγορίας παρακολούθησαν την Κυριακή το μεσημέρι στο γήπεδο του Αγίου Κωνσταντίνου οι 300 περίπου φίλαθλοι του Ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Αντίπαλοι η γηπεδούχος ΑΕΚ και ο ΑΟ Αγρίνιου. Νικητής της αναμέτρησης ήταν ο ΑΟ Αγρινίου με 2-1, σε ένα ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος του αγώνα.

Οι νικητές ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήραν δίκαια τους 3 βαθμούς της νίκης. Από την άλλη μεριά η ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου προσπάθησε κυρίως στα τελευταία λεπτά του αγώνα να πάρει θετικό αποτέλεσμα, ενώ ήταν πίσω στο σκορ, αλλά δεν τα κατάφερε.

Όσο αφορά την εξέλιξη του αγώνα ο ΑΟ Αγρινίου πέτυχε δυο γκολ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με σκόρερ τον Κούση στο ντεμπούτο του με την φανέλα της νέας του ομάδας, και στην συνέχεια ,με σωστή τακτική πήρε το «τρίποντο» αν και τελείωσε το ματς με 9 ποδοσφαιριστές, εξαιτίας της αποβολής των Σταμάτη (84΄), και Κούση στο 90΄.

Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, σε ένα πολύ καλό ματς με πολλές φάσεις εκατέρωθεν.

DSC07991

Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ

5΄Εκτέλεση κόρνερ από τον Κούση, κεφαλιά Μακρής άουτ

12΄Δυνατό μακρινό σουτ από τον Νικολόπουλο Κ., η μπάλα άουτ

20΄Κοντινή κεφαλιά από τον Τσιαμπούλα , μπλοκάρει την μπάλα ο Βασιλόπουλος

33΄Εκτέλεση κόρνερ από τον Γκουρνέλο Χ.Χ, Κεφαλιά από τον Γκουρνέλο Χ.Σ., η μπάλα άουτ

35΄Παράλληλη σέντρα από τον Κούσης, ο Φραγκούλης δεν προλαβαίνει την μπάλα από καλή θέση να την στείλει στα δίχτυα..

38΄ ΓΚΟΛ 0-1 Πέναλτι για τον ΑΟ Αγρινίου μετά από ανατροπή του Αντωνόπουλο, στον Φραγκούλη.

Ο Κούσης εκτελεί εύστοχα ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους

45΄ ΓΚΟΛ 0-2 Μετά από ελεύθερο βολέ του Βασιλόπουλου, ο Κούσης εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας και από κοντινή απόσταση πετυχαίνει το δεύτερο γκολ για την ομάδα του

48΄Δυνατό σουτ από τον Κοκώνη η μπάλα άουτ

52΄ Ο Νικολόπουλος Κ. από μακρινή απόσταση σουτάρει αόυτ

69΄Σέντρα από τον Μακρή Χ., σουτ στην κίνηση του Φραγκούλη άουτ

75΄Εκτέλεση φάουλ από τον Α. Μακρή, κεφαλιά του Ξανθόπουλου, απομακρύνει σε κόρνερ ο Βασιλόπουλος

80΄Δυνατό σουτ από τον Ντόνι, απομακρύνει την μπάλα ο Βασιλόπουλος

84΄ Δεύτερη κίτρινη κάρτα (κόκκινη) στον Σταμάτη για αντικανονικό μαρκάρισμα, με 10 παίχτες συνεχίζει ο ΑΟ Αγρινίου

86΄Εκτέλεση φάουλ από τον Κούση, ο Παπαθανασόπουλος απομακρύνει την μπάλα

89΄ ΓΚΟΛ 1-2 Ατομική προσπάθεια και πολύ καλό τελείωμα…. της φάσης από τον Ρήγα, η ΑΕΚ μειώνει το σκορ

90΄Δεύτερη κίτρινη κάρτα (Κόκκινη) στον Κούση, ο ΑΟ Αγρινίου τελειώνει το ματς με 9 ποδοσφαιριστές.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ντζάνης με βοηθό τον Κολοσιώνη και τον Καλαμπόκη.

ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου (Αρτέμης Ροδίτης)

Παπαθανασόπουλος, Καρδαράς(45΄λ.τρ. Μπαλάσκας), Κολοβάκης, Ξανθόπουλος, Χολιασμένος, Μαντόγλου, Νικολόπουλος Ι., Αντωνόπουλος(81΄ Προδρομίτης), Ρήγας, Τσιαμπούλας(56΄Ντόνι), Νικολόπουλος Κ.(60΄Μακρής Α.)