Μεγάλη…ευκαιρία έχασε ο Παναιτωλικός να βρεθεί ακόμη πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα

Οι Βυσσινί  βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 2-0 και τα Καναρίνια κρατούσαν στα χέρια τους μια νίκη που θα τους έφερνε πάνω από Ξάνθη και Παναθηναϊκό! Μέσα σε λίγα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, οι παίκτες του Φέστα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (2-2) ενώ «άγγιξαν» και την ανατροπή με τον Νούνιτς να μην βρίσκει στόχο.

Το τελικό 2-2 δεν βολεύει πλήρως καμία από τις δύο ομάδες, όμως φαντάζει δίκαιο βάσει απόδοσης και στην Λάρισα μάλλον χαμογελούν που πήραν έναν πολύτιμο στη μάχη της παραμονής βαθμό.

Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ του αγώνα

4′ Σέντρα του Μανά από δεξιά, η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Κρίστινσον.

10′ Σουτ αδύναμο του Λεοζίνιο από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει εύκολα ο Γιαννακόπουλος.

15′ Ο Λεοζίνιο εκτελεί φάουλ με το αριστερό από δεξιά, η μπάλα περνάει απ’ όλους, φτάνει στον Νούνιτς έξω από τη μικρή περιοχή, όμως αιφνιδιάζεται και την στέλνει άουτ.

24΄ΓΚΟΛ 1-0  Σκόρερ ο Μάζουρεκ, που κάνει το 1-0 από το ύψος της μικρής περιοχής. Ο Κρίστινσον σταματάει δύο φορές Μανά και Γουίλιαν, δεν μπορεί όμως να το κάνει και τρίτη.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Ακόστα, που σταματάει με φάουλ τον Μάζουρεκ και την αντεπίθεση του Παναιτωλικού.

33′ Γρήγορη έξοδος του Γιαννακόπουλου, προλαβαίνει τον Ντέλετιτς πριν βάλει το πόδι του στην μπάλα και απειλήσει από την δεξιά γωνία της περιοχής.

35′ Η αντεπίθεση της ΑΕΛ με Νούνιτς και Λεοζίνιο σταματάει πάνω στον Γκούνγκα, που προλαβαίνει τον Βραζιλιάνο πριν ξαναπασάρει στο Νούνιτς μέσα στην περιοχή.

42΄ΓΚΟΛ 2-0 Σεντερφορίσιο γκολ από τον Μπαϊροβιτς, Ο Μανά πιάνει την κεφαλιά, εκείνη τη στιγμή ο Μπαϊροβιτς είναι ακάλυπτος, βάζει στην πλάτη τον Ζίζιτς και με το αριστερό κάνει το 2-0.

45+1′ Η κεφαλιά του Λεοζίνιο περνάει άουτ, μετά τη σέντρα του Φατιόν από τα αριστερά.

49′ Γέμισμα του Μπέρτου από δεξιά από το χώρο του κέντρου, άνετα ο Γιαννακόπουλος μπλοκάρει την μπάλα.

50′ Κόρνερ από τα δεξιά για την ΑΕΛ, το εκτελεί ο Λεοζίνιο, βγαίνει ο Γιαννακόπουλος και μαζεύει την μπάλα.

62΄ΓΚΟΛ 2-1 Σέντρα του Ντέλετιτς από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Φατιόν από το ύψος του πέναλτι και 2-1 το σκορ.

67′ Πέναλτι για την ΑΕΛ! Ο Λιάβας πέφτει πάνω στον Μπαργκάν.

68΄ΓΚΟΛ  2-2  Ο Φατιόν εκτελεί το πέναλτι, στέλνει την μπάλα αριστερά και τον Γιαννακόπουλο δεξιά και κάνει το 2-2.

71′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Νούνιτς να φεύγει στην κόντρα, αλλά το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά να είναι άστοχο.

83′ Κακό σουτ του Νούνιτς από το ύψος της περιοχής, εύκολα η μπάλα στην αγκαλιά του Γιαννακόπουλου.

84′ Σέντρα του Αμαράλ από αριστερά, κεφαλιά του Μοράρ, μπλοκάρει ο Κρίστινσον.

85′ Χάνει πολλές φάσεις ο διαιτητής Φωτιάς, όπως το φάουλ του Φατιόν πάνω στον Μανά έξω από την περιοχή της ΑΕΛ.

89′ Ο Μόρας στη θέση του Νούνιτς, στην τρίτη αλλαγή της ΑΕΛ. Υβριστικό σύνθημα από τους οπαδούς του Παναιτωλικού για τον αμυντικό της Λάρισας, που έχει παίξει και στην ομάδα του Αγρινίου.

Διαιτητής ήταν ο  Φωτιάς (Πέλλας) και βοηθοί του οι Καρατζίκας (Αθηνών), Καρσιώτης (Κορινθίας).

Κίτρινες: 31’ Ακόστα, 66’ Αμαράλ, 67’ Λιάβας, 70’ Φατιόν, 82’ Γκόλιας

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τρ. Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μιχάι, Άργκους (λ.τ. 78’ Μαλής), Λιάβας, Γκούγκα, Μάζουρεκ, Λουσέρο (74’ Τσιγγάρας), Μανά, Μπαϊροβιτς (63’ Μοράρ), Αμαράλ, Γουίλιαν

ΑΕΛ (Τζ. Φέστα): Κρίστινσον, Γκόλιας, Ακόστα (46’ Μπαργκάν), Ζίζιτς, Λεοζίνιο (63’ Σικάβκα), Ντέλετιτς, Γιακιμόβσκι, Μπέρτος, Σεσέροβιτς, Νούνιτς (89’ Μόρας), Φατιόν