ΡΕΠΟΡΤΑΖ : ΤΑΣΟΣ ΚΟΡΟΖΗΣ

Ο Όμηρος νίκησε στο Αγγελόκαστρο τον γηπεδούχο Αχελώο με 2-1, συνεχίζει να βρίσκεσαι στην  κορυφή της βαθμολογίας στην Α΄κατηγορία, και διατήρησε την διαφορά που τον χωρίζει από την δεύτερη ΑΕ Μεσολογγίου.

Δυο ομάδες οι οποίες θα αναμετρηθούν στο τελικό της ΕΠΣΑ που θα γίνει στο γήπεδο του Παναιτωλικού την Τετάρτη 10 Απριλίου

Όσο αφορά το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης μετα από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη ο Όμηρος ανέβασε στροφές και πήρε την πολύτιμη νίκη με 2-1 απέναντι σε μια καλή ομάδα της κατηγορίας που ολοκλήρωσε της αγωνιστικές υποχρεώσεις της (την τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό), περιμένοντας με αγωνία αν θα παραμείνει στην κατηγορία ή θα χρειαστεί αγώνες μπαράζ.

Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ

6΄Εκτέλεση φάουλ από τον Βασιλάρη, ο Γκάτσης βρίσκει την μπάλα με το στήθος, αλλά κατέληξε άουτ

22΄ Μετά από μπαλιά του Γκάτση ο Νάκος με σουτ…σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι!!

26΄Δυνατό σουτ από τον Νούλα που βρίσκονταν στο ύψος της περιοχής η μπάλα άουτ

33΄Σουτ από τον Καλοκαίρη, μπλοκάρει την μπάλα ο Δουλιώτης

49΄Σε φάση διαρκείας στην μεγάλη περιοχή του Αχελώου, αλλά τα σουτ που έκαναν ο Βασιλάρης και ο Νάκος, απομάκρυναν οι Μπότας και Τσιλιπάνος Γ αντίστοιχα

60΄Πέναλτι για τον Όμηρο. Ανατροπή του Νάκο από τον Γ. Τσιλιπάνο. Στην φάση αυτή αποβάλλεται ο αμυντικός του Αχελώου

61΄ΓΚΟΛ 0-1 Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Νάκο δίνει το προβάδισμα στον Όμηρο

70΄Σέντρα από τον Μιχαηλίδη, σουτ του Βασιλάρη η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

76΄Δυνατό σουτ από τον Νούλα απομακρύνει ο Μπότας

80΄ Σουτ Γκασούκα από το ύψος της περιοχής άουτ

84΄Σουτ από τον Βασιλάρη απομακρύνει ο Μπότας

90΄ΓΚΟΛ 0-2 Κάθετη μπαλιά από τον Νάκο στον Γκασούκα, ο οποίος δίνει έτοιμο γκολ στον Γκάτση …που απλά σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα

92΄1-2 Εκτέλεση φάουλ από τον Καραλή, ο Φράγκος από κοντά διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα

Διαιτητής: Ντζάνης, Βοηθοί: Λύσσαρης, Χουλιάρας

Αχελώος Αγγελοκάστρου (Θόδωρος Λαυράνος)

Μπότας, Σαγάνας Γ.(76΄Φράγκος), Πεσλής, Τσιλιπάνος Γ., Τσιλιπάνος Σ., Προβίδας, Αλεξάκης, Ζαλοκώστας Λ., Ανδρεάκης, Μπούτιβας (82΄Καραλής), Καλοκαίρης Ε