Ανώτερος και ψυχωμένος ο Νέος Αμφίλοχος επιβλήθηκε με 1- 2 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β ΕΠΣΝ Αιτωλοακαρνανίας του Άρη Λεπενούς .
Ο Νέος Αμφίλοχος προσαρμόστηκε γρήγορα στις ιδιαίτερες συνθήκες και στις δυσκολίες του ξερού γηπέδου της Λεπενούς και μόλις στο 7′ ευτύχησε να προηγηθεί με πλασέ μέσα από την περιοχή του Κυρώσιμου .
Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 39′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του Ζήση.
Στο δεύτερο ημίχρονο στο 67′ ο Στραβοδήμος διαμόρφωσε το τελικό 1-2 με δυνατό σουτ νικώντας τον τερματοφύλακα Μήλιο.
Στο επόμενο λεπτό η γηπεδούχοι έμειναν μεδεκα παίχτες καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Βαμβακάς.
Οι φάσεις του αγώνα
7′ Πλασέ μέσα από την περιοχή του Κυρώσυμου 0-1
9′ Σεντρα του στραβοδημου η μπάλα ακουμπάει στο δοκάρι του Μήλιου
15′ Πλασέ του Στραβοδήμου λίγο άουτ
19′ Δυνατό σουτ του Σιαφάκα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων
39′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζήση 1-1
51′ σουτ του Μουρτζιάπη Τ. αποκρούει δύσκολα ο Ρόκος.
67′ Δυνατό σουτ του Στραβοδήμος 1-2
68′ Ο διαιτητής βγάζει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βαμβακά οι γηπεδούχοι μένουν με δέκα παίχτες
85′ Δυνατό σουτ του Αυγέρη Α.μόλις άουτ
88′ Τετα-Τετ του Παπανίκου με τον Μήλιο
Ο τερματοφύλακας του Αρη διώχνει με δυσκολία με τα πόδια .