ΡΕΠΟΡΤΑΖ : ΤΑΣΟΣ ΚΟΡΟΖΗΣ

Ανώτερος ο Απόλλωνας Δοκιμίου νίκησε με 2-0 τον Ατρόμητο Αντιρρίου και σκαρφάλωσε στην Πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Θόδωρου Λαυράνου μπήκε καλά διαβασμένη στον αγωνιστικό χώρο, μπλόκαρε τα «ατού» του Ατρομήτου και στην πρώτη επιθετική προσπάθεια της κατόρθωσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ , με κοντινή κεφαλιά του Α. Κορομηλά, μετά από σέντρα του Τσακανίκα.

Από εκεί και πέρα ο Απόλλωνας επέβαλλε πλήρης τον ρυθμό του και με «μπροστάρη» τον Α. Κορομηλά, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου για να πετύχει και δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με τον Απόλλωνα να πιέζει για το δεύτερο γκολ, κάτι που το κατάφερε στο 51΄όταν ο Γιαννακόπουλος πάσαρε στον Κοντοπάνο, ο οποίος μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, και ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου Ζυγουρίτσα με τον ρέφερι να καταλογίζει πέναλτι.

Την «Εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε το 2-0 . Στην συνέχεια το σκηνικό δεν άλλαξε και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πεσλής για τον Απόλλωνα έχασε 3 ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα γκολ, με κορυφαία το δοκάρι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης..

Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ

6΄Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Πετσίνη, μπλόκαρε ο Θεοδωρακόπουλος

8΄Σέντρα του Τσακανίκα από τα δεξιά, κοντινή κεφαλιά του Α. Κορομηλά η μπάλα στα δίχτυα

10΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Φ. Κορομηλα, μπλοκάρει στην δεξιά του γωνία ο Ζυγουρίτσας

12΄Λάθος του Ρηγόπουλου, δυνατό διαγώνιο σουτ του Α. Κορομηλά η μπάλα άουτ

15΄Ατομική προσπάθεια του Α. Κορομηλά από τα δεξιά κάνει το σουτ, με τον Ζυγουρίτσα να απομακρύνει σε κόρνερ

23΄Μακρινό σουτ του Κάκκου, μπλόκαρε ο Θεοδωρακόπουλος

35΄Εκτέλεση φάουλ από τον Φ. Κορομηλά, κοντινή κεφαλιά του Γαρούφη άουτ

36΄Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Α. Κορομηλά, μπλοκάρει την μπάλα ο Ζυγουρίτσας

40΄Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Χ. Γκουρνέλου, απομακρύνει την μπάλα ο Ζυγουρίτσας

44΄Ωραία πάσα του Γιαννακόπουλου στον Τσακανίκα, ο οποίος σε καλή θέση έκανε το σουτ η μπάλα άουτ

48΄Μπαλιά του Α. Κορομηλά στον Τσακανίκα, που έκανε του σουτ η μπάλα άουτ

49΄Ατομική προσπάθεια και σουτ του Α. Κορομηλά, μπλοκάρει την μπάλα ο Ζυγουρίτσας

51΄Πέναλτι για τον Απόλλωνα, μετά από ανατροπή του Ζυγουρίτσα στον Κοντοπάνο. Εκτελεί ο Κοντοπάνος η μπάλα στα δίχτυα

53΄Δυνατό σουτ του Παπαποστόλου, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

69΄Σέντρα του Φ. Κορομηλά, κεφαλιά του Δαλαγιώργου, μπλοκάρει την μπάλα ο Ζυγουρίτσας

83΄Μπαλιά του Χ. Γκουρνέλου στον Πεσλή , ο οποίος ήταν απέναντι από τον Ζυγουρίτσα, με τον τερματοφύλακα του Αντιρρίου να απομακρύνει την μπάλα

90΄Ασίστ του Βάσση στον Πεσλή που από κοντά σουτάρει άουτ

93΄ Μπαλιά του Φ. Κορομηλά στον Πεσλή που σουτάρει η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι

Διαιτητής: Γκιάφης

Βοηθοί : Κολοσιώνης, Κουτρομάνος