Χρειάστηκαν να περάσουν 120  λεπτά για να κάμψει ο Παναγρινιακός την αντίσταση του Νέου Αμφίλοχου και να βρεθεί στον τελικό του θεσμού όπου και θα αντιμετωπίσει την ΑΕ Μεσολογγίου.

Η ομάδα του Βασίλη Ξανθόπουλου νίκησε με 1-0 (στην παράταση) τον Νέο Αμφίλοχο στο γήπεδο της Αμφιλοχίας.

Όσο αφορά την εικόνα του αγώνα μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, οι δυο αλλαγές του Ξανθόπουλου στην επανάληψη έδωσαν επιθετική πνοή στην ομάδα του Παναγρινιακού. Δημιουργήθηκαν και χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες από τους φιλοξενούμενους για γκολ, δίχως όμως η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του 90λεπτου.

Στο ξεκίνημα της παράτασης ήταν το διάστημα που έφερε τελικά τον Παναγρινιακό στη θέση του οδηγού… Ο Πάρης Ψηφής με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και τον Παναγρινιακό στον τελικό.

Οι κυριότερες φάσεις

5΄Σουτ του Βασιλάρη άουτ

16΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δράκου από πλάγια θέση η μπάλα άουτ

38΄Σέντρα του Σαμψώνα, κεφαλιά Κλειτσίκα, μπλοκάρει την μπάλα ο Ρόκκος

51΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναγρινιακό , όταν ο Βασιλογιάννης με σέντρα βρήκε τον Κούση, αλλά η κεφαλιά του μπλοκάρει την μπάλα ο Ρόκκος

53΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νάκου η μπάλα στο δοκάρι

54΄Μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία για τον Παναγρινιακό. Σέντρα του Βασιλόγιαννη, κεφαλιά ο Κούσης άουτ

60΄Ο Κούσης για μια ακόμη φορά προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά η κεφαλιά που έκανε μετά από εκτέλεση φάουλ του  Βασιλάρη έφυγε άουτ

64΄Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Κούση, ο Ρόκκος δηλώνει παρών..