Το τρίτο φιλικό με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης δίνει ο Παναιτωλικός στο γήπεδό του την Κυριακή το απόγευμα

Οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Κρέσπι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι είναι ,μπροστά στο σκορ, μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σε ένα ματς με πολλές φάσεις εκατέρωθεν

Ο Μάκης Χάβος  ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους εξής ποδοσφαιριστές

Κάτω από τα δοκάρια της εστίας τoυ Παναιτωλικού  βρίσκεται  ο Μελίσσας, δεξιά στην άμυνα ο Σκιαδάς και αριστερό μπακ ο Τζανακάκης. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο θα αποτελείται από τους Καρασαλίδη και Κωνσταντόπουλο

Στον άξονα βρίσκονται οι Ντάλσιο και Λιάβας, ενώ ο Μάζουρεκ  αγωνίζεται σε ρόλο οργανωτή. Μοναδικός προωθημένος ο Βέργος με βοήθειες αριστερά από τον Αριγίμπι και δεξιά από τον Ντίας

Οι κυριότερες φάσεις του πρώτου ημιχρόνου

2΄ Μακρινό σουτ του Μάζουρεκ απομακρύνει σε κόρνερ ο Τσιφτσής

11΄Όμορφη μπαλιά του Μάζουρεκ , ο Βέργος σε καλή θέση πλάγια δεξιά, ανήγει την μπάλα..χάνεται η ευκαιρία

21΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ορόσκο μπλοκάρει την μπάλα ο Μελίσσας

29΄Φάση διαρκείας στα καρέ του Αστέρα Τρίπολης και κοντινό σουτ του Ντίας η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Προηγήθηκε ατομική προσπάθεια και σουτ του Τζανακάκη απομακρύνει με τα πόδια ο Τσιφτσής..

31΄Πέναλτι για τον Αστέρα μετά την ανατροπή του Καρασαλίδη στον Τζίμα. Ο Κρέσπι εύστοχος από τα 11 βήματα ανοίγει το σκορ.

33΄Μακρινό σου του Σίτο η μπάλα ελάχιστα άουτ

36΄Ο Βέργος από πλάγια θέση ανόιγει το κοντρόλ απομακρύνουν οι αμυντικοί του Αστέρα..

37΄Δυο πρώτες αλλαγές για τον Παναιτωλικό

Μάζουρεκ και Κωνσταντόπουλος αποχωρούν, Μαλής και ‘Αλβαρεζ παιρνούν στις θέσεις τους..

42΄Κοντινό σουτ του Ορόσκο, ο Μελίσσας δηλώνει παρών

43΄Τετατέτ ο Τζίμας άστοχο σουτ…Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα να πετύχει το δεύτερο γκολ

45΄Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Αστέρα Τρίπολης να προηγείται με 1-0 του Παναιτωλικού