Αγώνας για γερά νεύρα στο φινάλε σήμερα στο Ενωσιακό γήπεδο Μεσολογγίου, ανάμεσα στον Αστέρα Μεσολογγίου και την Α.Ε. Ευηνοχωρίου με δύο γκολ στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα. Η ομάδας προηγούνταν από το 12’ με καταπληκτικό γκολ του Αλμπάνη, στο 88΄ από μια ανύποπτη φάση ο Αστέρας ισοφάρισε με αυτογκολ, όμως ο  Ταμπάκης για μια ακόμη φορά «μίλησε» στο 93’ και πέτυχε το νικητήριο γκολ για το Ευηνοχώρι χαρίζοντας τους 3 πολύτιμους βαθμούς.

Αναφορικά με τον αγώνα, η ομάδας μπήκε πιο δυναμικά από την αρχή στο παιχνίδι, κατάφερε να πετύχει γρήγορα γκολ και να έχει τον έλεγχο μέχρι το ημίχρονο. Το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας έγινε πιο ουσιαστική έκανε περισσότερες ευκαιρίες χωρίς να απειληθεί σε καμία φάση από τον Αστέρα. Η φάση του 88’ έφερε τα πάνω  κάτω στον αγώνα όταν μετά από μακρινό σουτ του Στάθη, η μπάλα χτυπά στο σώμα του Αλμπάνη, αλλάζει πορεία και καταλήγει στη δίχτυα του Μπότα. Το Ευηνοχώρι πέσε μέχρι το τέλος και με γκολ του Ταμπάκη πήρε τη νίκη στο 93’.

Κυριότερες φάσεις και γκολ

12′  πάσα του Σατρατζεμη στον Αλμπάνη από αριστερά, ο τελευταίος με ένα φαλτσαριστό καταπληκτικό σουτ λόμπα, η μπάλα καταλήγει στην αριστερή γωνία του Ντερέ κάνοντας το 0-1.

50′ δυνατό σουτ του Δημαρά έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω στον Ντερέ που αποκρούει, η μπάλα στην επιστροφή στον Κοσμά ο οποίος βρίσεται σε θέση οφσάιντ

72′ Ο Δημαράς φεύγει στην πλάτη της άμυνας μόνος του, αλλά επιχειρεί μακρινό σουτ άστοχο

75′ ατομική ενέργεια του Νασόπουλου από δεξιά, μπαίνει στην περιοχή και από κλειστή γωνία σουτάρει και η μπάλα περνά λίγο έξω από την εστία

88′ Ο  Στάθης πραγματοποιεί μακρινό σούτ προς την εστία του Μπότα, η μπάλα χτυπά στην πλάτη του Αλμπάνη με αποτέλεσμα να αλλάξει πορεία και να καταλήξει στα δίχτυα του Μπότα πετυχαίνοντας την ισοφάριση για τον Αστέρα

93’ Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Χαλαζιάς σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αποκρούει ο Ντερές, στην επιστροφή η μπάλα φτάνει στον Ταμπάκη και αυτός σουτάρει στη δεξιά γωνία του Ντερέ, κάνοντας του 1-2.