Με αυτό το αποτέλεσμα οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου σταμάτησαν το αρνητικό τους σερί στους εννέα αγώνες και ανέβηκαν στο 4-9. Από την άλλη πλευρά, ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να κερδίσει για τρίτη σερί αγωνιστική και έπεσε στο 5-8.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Ντάρελ Πουαριέ (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Τόντρικ Γκότσερ (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Γιάννης Χατζηνικόλας (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Κερέμ Καντέρ (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Ντόμινικ Άρτις (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Μιχάιλο Άντριτς (12 πόντοι).

O Koλοσσός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έπειτα από επτά αγωνιστικά λεπτά κατάφερε να προηγηθεί με 18-13.  Ωστόσο το Μεσολόγγι έκλεισε την πρώτη περίοδο με ένα σερί 12-0 και πήρε προβάδισμα επτά πόντων (25-18).

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και με έντεκα πόντους διαφορά (29-18), καθώς οι Ροδίτες έμειναν για έξι λεπτά (τα τρία τελευταία της πρώτης περιόδου και τα τρία πρώτα της δεύτερης) χωρίς πόντο. Όμως το επιθετικό πρόβλημα των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και γι’ αυτό τον λόγο η διαφορά έφθασε μέχρι και τους 17 πόντους (41-24 στο 18’).

Στη τρίτη περίοδο, το Μεσολόγγι φάνηκε να καθαρίζει το παιχνίδι με τη διαφορά να πηγαίνει στους 18 στο 27ο λεπτό (61-43), αλλά ο Κολοσσός αντέδρασε και με ένα μικρό σερί τη μάζεψε κάπως.

Ακόμη κι έτσι όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί, ωστόσο ένα 8-0 των φιλοξενούμενων έφερε τη διαφορά στους έξι στο 39’ (83-77) έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Όμως η αντεπίθεση των παικτών του Ηλία Καντζούρη δεν συνεχίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 43-29, 64-51, 87-77