Με γκολ του Αραμπούλι στο 41′ η ομάδα της Φθιώτιδας απέδρασε με το 0-1 από το Αλκαζάρ, έκανε τεράστιο βήμα παραμονής, ενώ οι Θεσσαλοί πλέον θέλουν ένα θαύμα.

Η ΑΕΛ είναι η μοναδική ομάδα χωρίς εντός έδρας νίκη φέτος ενώ έχει και την χειρότερη επίθεση στο πρωτάθλημα σε εντός έδρας παιχνίδια. Στο γήπεδο της δε, δεν έχει σκοράρει φέτος στο πρώτο ημίχρονο.

Τα πρώτα σαράντα-πέντε λεπτά ήταν μια απόδειξη γιατί συμβαίνει αυτό. Ασύνδετη, κακή με την μπάλα στα πόδια και φυσικά ακίνδυνη. Η Λαμία δεν έκανε κάτι εντυπωσιακό. Ήταν πιο προσεκτική αμυντικά και σίγουρα καλύτερη με την μπάλα στα πόδια.

Η ΑΕΛ κατάφερε να δεχτεί γκολ από σέντρα που βγήκε από αριστερά μετά από πλάγιο των φιλοξενούμενων. Μια στημένη άμυνα στην περιοχή έχασε τον Αραμπούλι (41′) ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στην Λαμία με το 10ο γκολ της καριέρας του στην Superleague.