Δεν τα κατάφερε τελικά ο Ναυπακτιακός να κάνει το όνειρο πραγματικότητα και να βρεθεί στην Γ΄ Εθνική. Η ομάδα του Δημήτρη Θεοδοσίου στο ματς της χρονιάς  με την Αμβρακία Κωστακιών στην Ναύπακτο γνώρισε την ήττα με 1-0 ,σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα , είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησαν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες με 3 δοκάρια , και ένα γκολ που ακυρώθηκε, αλλά δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία της Αμβρακίας Κωστακιών, που πήγε να αγωνιστεί  στην Ναύπακτο για δυο αποτελέσματα.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχαν και το γκολ της νίκης ,με τον Μαγκάκη και πανηγύρισαν την άνοδο στην Γ΄Εθνική.