Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Πλατανιάς και Παναιτωλικός στην έκτη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Μοιρασμένο το παιχνίδι και δίκαιη η ισοπαλία ανάμεσα σε δυο ομάδες που θέλουν το κάτι παραπάνω στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας.

Ο Πλατανιάς είχε την υπεροχή στο πρώτο σκέλος της αναμέτρησης. Εντούτοις, ο Παναιτωλικός ανέβασε «στροφές» στο β’ μέρος και θα μπορούσε να είχε φτάσει στο… διπλό, εάν ο Σωτηρίου δεν επενέβαινε καταλυτικά σε φάση τετ-α-τετ με τον Μαρκόβσκι στο 89ο λεπτό.

Καλή λοιπόν και η ισοπαλία για τον Παναιτωλικό σε μια δυνατή έδρα, απέναντι σε μια αξιόλογη ομάδα του πρωταθλήματος

Οι κυριότερες φάσεις της αναμέτρησης

29′: Ο Μενδρινός εκτελεί  το κόρνερ και ο Καρυπίδης παίρνει την κεφαλιά, άουτ.

32′: Σέντρα του Βάντερσον από αριστερά, κεφαλιά του Γιακουμάκη άουτ στην πρώτη αξιόλογη φάση του ματς.

41′: Μακρινό σουτ του Ουάρντα, άουτ.

45’+2′: Σουτ του Μάρκος Πάουλο, άουτ.

Μοιρασμένο μπορεί να χαρακτηριστεί το πρώτο ημίχρονο  όπου οι φάσεις καταγράφονται με το… σταγονόμετρο.

50′: Υπέροχη σέντρα του Ουάρντα προς τον Τομανέ ο οποίος δεν βρίσκει τη μπάλα απέναντι στον Σωτηρίου.

57′: Ο Μανούσος στρώνει στον Γιακουμάκη που σουτάρει άουτ.

59′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Κλέσιο ανέβηκε από δεξιά , κάνει την σέντρα και ο Ουάρντα σουτάρει στα ύψη από το ύψος του πέναλτι.

59′: Ο Κυριακίδης μπλοκάρει κεφαλιά του Στανισάβλιεβιτς έπειτα από σέντρα του Γιακουμάκη.

61′: Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Σωτηρίου μπλόκαρε εκτέλεση φάουλ του Λεντέσμα ψηλά στη δεξιά γωνία του.

75′: Ο Καμαβουάκα κάνει ντεμπούτο στη Σούπερ Λίγκα και αντικαθιστά τον Μάκο.

84′: Σουτ του Γουνδουλάκη, άουτ.

88′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ασίστ του Λεντέσμα στον Μαρκόφσκι, έδιωξε ο Σωτηρίου!!!

Κίτρινες: 30’ Μουνάφο, 80’ Βάντερσον, 89’ Γκνιάτιτς – 16’ Κλέσιο, 62’ Ουάρντα, 84’ Καμαβουάκα.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Αποστολόπουλος (65’ Στάθης), Μπανανά, Καρυπίδης, Βάντερσον, Μουνάφο (65’ Ντίνας), Γκνιάτιτς, Στανισάβλιεβιτς (82’ Γιακουμάκης), Μενδρινός, Μανούσος, Γιακουμάκης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Κλέσιο, Κούσας, Ροντρίγκεζ, Τσοκάνης, Μάκος (75’ λ.τρ. Καμαβουακά), Μάρκος Πάουλο, Οσμάν Φερέϊρα (58’ Λεντέσμα), Ουάρντα (87’ Λουίς Ρότσα), Τομανέ, Μαρκόφσκι