Με το ρόζ φύλλο αγώνος της νίκης επιστρέφει από τη Κοζάνη η Προοδευτική , όπου σήμερα Κυριακή 11 Δεκεμβρίου έκανε το 3 στα3 κερδίζοντας τον Α.Ο. ΚΟΖΑΝΗΣ με σκόρ 24-28. Ο αγώνας ξεκίνησε καλά και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγηθήκαμε με σκόρ 3-5 έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 12-15. Το ίδιο καλό ήταν και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όπου παίρνοντας διαφορά ασφαλείας πέντε τερμάτων ο προπονητής κ. Συράκος δοκίμασε διάφορα σχήματα και πρόσωπα δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς αθλητές.

Όμως κάτι η χαλάρωση στην άμυνα , κάτι τα χαμένα σούτ σε τελικές προσπάθειες, έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα της Κοζάνης να ψαλιδίσουν τη διαφορά και στο 50’ το σκόρ έγινε 21-22 βάζοντας την ομάδα της Κοζάνης και πάλι στο κυνήγι της νίκης. Το time-out που ζήτησε και πήρε ο προπονητής μας αφύπνησε τους παίκτες της Προοδευτικής , όπου σοβαρεύτηκαν πάλι και η διαφορά ξέφυγε με το τελικό 24-28 να έρχεται σχετικά εύκολα.
Οι απουσίες των Γιαννιώτη , Κωνσταντόπουλου , Γεωργομήτρου και Παπαδάκη καθώς και του τιμωρημένου Γουργολίτσα (Danny) δεν στοίχησαν στην Προοδευτική και πλέον όλοι στρέφονται στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με την ομάδα της Καστοριάς τη Κυριακή 18 Δεκεμβρίου και ώρα 16:00 στο ΔΑΚ ΑΓΡΙΝΙΟΥ.

Διοίκηση, προπονητές και αθλητές θέλουν να ευχαριστήσουν τον κ. Φεγγούλη Μάκη για την καθοριστική συμβολή του στην πραγματοποίηση του ταξιδιού.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ.κ Τέμης και Γιάννου από την Πτολεμαΐδα.

Πεντάλεπτα : 2-2, 3-5, 6-8, 8-10, 10-14, 12-15, 16-19, 17-22, 18-22, 21-22, 21-25,24-28.
Α.Ο. ΚΟΖΑΝΗΣ (Μιχαηλίδης) : Παπαδόπουλος, Τόλης, Τσακαλίδης, Μέλλιος(2), Τραγιας, Κουκουλόπουλος(4), Τσιτσάρης(1), Vitollari, Στεργιούλας(3), Αδάμ(5), Στεφανίδης(7), Σιδέρης, Παπακωνσταντίνου(1), Metani, Τριανταφυλλίδης, Guberi(1).
A.Σ. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 2015 (Συράκος Π.) : Λιόκαυτος(5), Τσακανίκας, Τσάμης, Αποστολόπουλος, Δήμου(3), Σιδέρης, Αλεξόπουλος(2), Χαΐμάνης(1), Μαυρέλης, Παπανίκος(5), Ράικος Σ., Φωτόπουλος(7), Ράικος Κ. (3), Συράκος Λ(2).