Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Βιάνα, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Πάρντο, Φορτούνης, Σεμπά, Καρντόσο

Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο, Ρόσα, Ουάρντα, Μαρκόβσκι.

Οι αναπληρωματικοί για τον Παναιτωλικό: Περέιρα, Κουτρομάνος, Καμαβουάκα, Ρότσα, Φερέιρα, Μουνιός και Φερνάντες.

Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό βρίσκονται οι Χουτεσιώτης, Μπουχαλάκης, Τσόρι, Καμπιάσο, Ανδρούτσος, Ρέτσος και Μανθάτης.

Διαιτητής είναι ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου), βοηθοί του οι Κούλα Χασάν (Ξάνθης), Κυριάκος Μερκενίδης (Μακεδονίας) και τέταρτος ο Γιώργος Γιαννουλάκης (Χανίων).

Ο αγώνας λεπτό προς λεπτό:

5′ Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μιλιβόγεβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κυριακίδης έδιωξε και στην επαναφορά ο Ντε λα Μπέγια έστειλε τη μπάλα άουτ.

9′ Κόρνερ του Ρόσα, κεφαλιά του Μύγα, η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια του Λεάλι.

10′: Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό.  Ο Ρόσα έκανε καταπληκτική ντρίμπλα στον Ντα Κόστα στο κέντρο και έφυγε μόνος του απέναντι από τον Λεάλι αλλά το πλασέ του Βραζιλιάνου πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι (βρήκε και λίγο στην εξωτερική του πλευρά).

12′ Σέντρα του Πάρντο από τα δεξιά, ο Ντε λα Μπέγια βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας και επιχείρησε το εναέριο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάρα πολλά μέτρα άουτ!

14′ Κίτρινη κάρτα στον Κλέσιο για χέρι.

Ο Μοζαμβικανός ζήτησε συγγνώμη για την κίνησή του και ο Γιάννης Ματζουράκης αντέδρασε με σχετική χειρονομία από τον πάγκο του Παναιτωλικού.

Σε γενικές γραμμές παρακολουθούμε ένα ματς με αρκετά γρήγορο ρυθμό. Ο Παναιτωλικός προσπαθεί να μπλοκάρει τον Ολυμπιακό στη μεσαία γραμμή και ο Φορτούνης δύσκολα παίρνει τη μπάλα έχοντας μέτωπο προς την εστία των φιλοξενούμενων.

30′: Υπέροχη κίνηση του Σεμπά που αποφεύγει Ουάνρτα και Μύγα από αριστερά με τον Κυριακίδη να μπλοκάρει τη μπάλα στο γύρισμα του Βραζιλιάνου.

37′: Κίτρινη κάρτα στον Μύγα για σκληρό φάουλ πάνω στον Σεμπά.

37′: Κάθετη πάσα του Ουάρντα προς τον Ρόσα, βγαίνει με τα πόδια και διώχνει ο Λεάλι.

40′: Σέντρα του Ντα Κόστα προς τον Καρντόσο που κάνει την προβολή, άουτ.

43′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Μάρκος Πάουλο πλασάρει εκατοστά από το αριστερό δοκάρι στην κάθετη ασίστ του Ουάρντα!

44′: Ο Κυριακίδης έχει πέσει στο έδαφος μετά από σύγκρουση με τον Καρντόσο. Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού δέχεται τις πρώτες βοήθειες και συνεχίζει κανονικά το ματς.

45’+1′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό!Ο Πάρντο σεντράρει για τον Σεμπά που γυρίζει από αριστερά και το αριστερό βολέ του Καρντόσο στην αναπήδηση της μπάλας καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

45+1′: Κίτρινη κάρτα στον Μάρτινς

6 (1) – 3 (0) οι τελικές
62% – 38% στην κατοχή μπάλας για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους αντίστοιχα.

Οι σημαντικότερες ευκαιρίες πάντως καταγράφονται ως άστοχες τελικές προσπάθειες. Ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Καρντόσο (45+1′) και ο Παναιτωλικός δύο άστοχα τετ-α-τετ των Ρόσα (9′) και Μάρκος Πάουλο (43′).

Αρκετά καλό ματς στο Φάληρο, όπου ο Παναιτωλικός κερδίζει τις εντυπώσεις.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46′: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ανδρούτσος αντικαθιστά τον Φορτούνη.

ΓΚΟΛ!!!!!! 1-0 για τον Παναιτωλικό!

53΄ Ο Ρόσα εκτελεί φάουλ από αριστερά και ο Κούσας πετάγεται στην πλάτη του Καρντόσο και ανοίγει το σκορ!

Ο αρχηγός του Παναιτωλικού σκοράρει για δεύτερη φορά σε 12 αναμετρήσεις απέναντι στον Ολυμπιακό. Κάτι τέτοιο είχε συμβεί και την προπέρσινη σεζόν (2014-2015) στο Αγρίνιο, όπου οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες με 1-1.

57′: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάρντο αποδοκιμάζεται και αντικαθίσταται από τον Γιώργο Μανθάτη που κάνει ντεμπούτο στη Σούπερ Λίγκα.

62′: ΓΚΟΛ! 1-1 με τον Σεμπά!

Ο Ανδρούτσος ανοίγει την άμυνα του Παναιτωλικού από αριστερά βρίσκοντας τον Καρντόσο και ο Παραγουανός μοιράζει ασίστ στον Σεμπά που καιροφυλακτεί και πλασάρει στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη για την ισοφάριση.

66′: Εκτέλεση κόρνερ του Ρόσα, διώχνουν οι γηπεδούχοι.

68′: Κίτρινη κάρτα στον Ντα Κόστα διότι χρησιμοποίησε το δεξί του χέρι πάνω στον Μαρκόβσκι.

70′: Σουτ του Μάρτινς έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Κυριακίδης.

71′: Σουτ του Ρόσα, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λεάλι!

72′: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Μάρτινς περνά ο Ντομίνγκεζ.

73′: Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Λουίς Ρότσα αντικαθιστά τον Ουάρντα.

77′: Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Μάκος ανοίγει προς τον Κλέσιο που σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ολυμπιακού!

78′: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Καρντόσο σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι σε υπέροχη μεταβίβαση του Ντομίνγκεζ.

79′: Κίτρινη κάρτα στον Λουίς Ρότσα για φάουλ στον Ανδρούτσο.

82′: Βολέ του Ανδρούτσου προσκρούει στην πλάτη του Μύγα και καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι!

83′: Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Κουτρομάνος αντικαθιστά τον Ρόσα.

83′: ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Ο Ντομίνγκεζ ανοίγει τη μπάλα από δεξιά με τον Φιγκέιρας να πατά στην περιοχή του Παναιτωλικού και.. .σερβίρει έτοιμο γκολ στον Καρντόσο που πλασάρει εξ επαφής για το 2-1!

85′: ΓΚΟΛ!!!!!!! 3-1 για τον Ολυμπιακό!

Ο Ντομίνγκεζ πασάρει παράλληλα και ο Φιγκέιρας πλασάρει με τον Τσοκάνη να βάζει την προβολή σκοράροντας για πρώτη φορά στη Σούπερ Λίγκα.

89′: Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Μουνιός αντικαθιστά τον Κλέσιο.

90+1′: Σουτ του Μανθάτη, άουτ.

90+2′: Κόρνερ για τον Παναιτωλικό. Ο Μάρκος Πάουλο εκτελεί από δεξιά, διώχνουν οι γηπεδούχοι.

90+3′: Ο Ντομίνγκεζ πασάρει στον Καρντόσο που σουτάρει και ο Κυριακίδης αποκρούει στο δεξί “Γ” της εστίας του.

90+3′: Εκτέλεση κόρνερ του Ντομίνγκεζ από αριστερά, διώχνουν οι φιλοξενούμενοι.