Η νίκη της Μεδεών Κατούνας επί του Αράκυνθου Ματαράγκας , σε συνδυασμό με την ήττα του ΑΟ Ρηγανά στον Αστακό από τον γηπεδούχο Ηρακλή, έβαλε φωτιά στην μάχη για την παραμονή στην Α΄κατηγορία

Η ομάδα του ΑΟ Ρηγανά δεν κατάφερε να φύγει με βαθμό ή βαθμούς από μια δύσκολη έδρα απέναντι σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους στο πρωτάθλημα και τώρα μπήκε σε περιπέτειες όσο αφορά την παραμονή στην κατηγορία, δίχως αγώνα μπαράζ, μόλις 3 αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος της Α΄κατηγορίας

Όσο αφορά το αγωνιστικό μέρος της συνάντησης Ηρακλή Αστακού –ΑΟ Ρηγανά 1-0 , το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 43΄ ο Γ. Κοτρότσος με κεφαλιά (φωτο από τον αγώνα των δυο ομάδων στο Αγρίνιο).

Ήταν ένα πολύ καλό ματς με πολλές φάσεις εκατέρωθεν . Και οι δυο ομάδες ήθελαν την νίκη , αλλά τελικά ο Ηρακλής πήρε τους 3 πολύτιμους βαθμούς.

Οι κυριότερες φάσεις και το γκολ

2′ Κεφαλιά του Λίλα άουτ

10′ Σουτ Κορομηλά Φ. αουτ

17′ Δυνατό σουτ Κορομηλά Α. θα αποκρούσει εντυπωσιακά ο Κατερινοπουλος

26′ Ωραία ενέργεια του Κάππα από τα αριστερά θα μπει στην περιοχή , θα πλασάρει και θα αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα ο Κατερινοπουλος

38′ Σουτ Μικροπουλου θα μπλοκάρει ο Κατερινόπουλος

42′ ΓΚΟΛ 1-0 Σέντρα από τον Γιαννείο, κεφαλιά του Κοτρότσου η μπάλα στα δίχτυα

44′ Μεγάλη ευκαιρία για το Ρηγανα με τον Μικροπουλο να μπαίνει μόνος του στην αντίπαλη περιοχή  από πλάγια δεξιά και να σουτάρει ελάχιστα άουτ πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι

53′ Σουτ Κορομηλά Α. η μπάλα θα κοντράρει σε σώματα αμυντικών και θα μπλοκάρει στην γωνία του ο Κατερινοπουλος

55′ Νέα κεφαλιά Κοτρότσου μετά από κόρνερ αρκετά άουτ

62′ Σουτ Ζαχαράκη θα αποκρούσει ο Κατερινοπουλος

65′ Σουτ από τον Τζακώστα στο κάθετο δοκάρι του Φωτοπουλου

73′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή σε πλασέ του Τζακώστα μέσα απ’ την μικρή περιοχή η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

82′ Κόρνερ Κορομηλά Α. κεφαλιά του Τουρλίδα λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι

84′ Σουτ από τον  Φατσαλη άουτ

88′ Κεφαλιά Φατσαλη μετά από σέντρα του Καλογερακη λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι

Διαιτητής : Προβίδας, Βοηθοί : Βασιλόπουλος, Χουλιάρας