Ήταν ένα ματς, μια κατηγορία.

Αχελώος Αγγελοκάστρου και ΑΟ Ρηγανά τα έδωσαν όλα στον τελευταίο παιχνίδι των δυο ομάδων, για τα play-out, και το τελικό 1-1 άφησε ικανοποιημένους τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρέμειναν στην Α΄κατηγορία, αντίθετα με τον ΑΟ Ρηγανά, που δεν τα…..κατάφερε στην πρώτη παρουσία του στην κατηγορία «των μεγάλων» της ΕΠΣΑ , και από την νέα ποδοσφαιρική χρονιά θα επανέλθει και πάλι στην Β΄κατηγορία

Ήταν ένα ματς για γερά νεύρα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φίλων του Ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου μέχρι και το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν την τύχη στα πόδια τους από τη στιγμή που «βολεύονταν» και με δυο αποτελέσματα. Έτσι το τελικό 1-1 ανέδειξε ….νικητή τον Αχελώο!!, και τους ποδοσφαιριστές του να πανηγυρίζουν την παραμονή στην κατηγορία.

Στο αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι, ο ΑΟ Ρηγανά φάνηκε από το ξεκίνημα ότι ζητούσε το γρήγορο γκολ, αλλά οι πολύ καλές επεμβάσεις του εξαιρετικού τερματοφύλακα του Αχελώου ,  Μπότα εμπόδισαν την ομάδα του Αγρινίου για την νίκη. Από την άλλη μεριά ο Αχελώος κατάφερε στο τελευταίο τέταρτο  της αναμέτρησης να πάρει προβάδισμα  στο σκορ, και έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, ήταν πολύ λίγος ο χρόνος για να δεχθεί δυο τέρματα….

Ο αγώνας λεπτό προς λεπτό

8′ Πρώτη ευκαιρία για τον Αχελώο με τον Ανδρεακη να σουτάρει άουτ

28′ Δυνατό σουτ Ζαχαράκη θα αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ ο Μπότας

32′ Δυνατό σουτ Καλογερακη νέα μεγάλη επέμβαση του Μπότα στην δεξιά του γωνία

33′ Νέο σουτ Αυγέρη αουτ

36′ Σουτ Πεσλή μετά από εκτέλεση κόρνερ θα απομακρύνουν οι αμυντικοί του Ρηγανά.

37′ Κόρνερ Αλεξάκη στο πρώτο δοκαρι κεφαλιά του Μπούτιβα η μπάλα ελάχιστα άουτ

47′ Ψηλοκρεμαστό σουτ Πεσλή θα αποκρούσει σε κόρνερ με τα ακροδαχτυλα ο Φωτόπουλος

49′ Εκτέλεση φάουλ από τον Ζαχαράκη και δεν θα μπορέσει ο Τουρλιδας σε πλεονεκτική θέση να πάρει την κεφαλιά……

61′ Εκτέλεση φάουλ Ζαχαράκη από τα αριστερά,  κεφαλιά Κουρσαρη , απομακρύνουν την μπάλα οι αμυντικοί του Αχελώου

74′ Σουτ Τουρλίδα θα μπλοκάρει ο Μπότας

75′ Σουτ του Μπουτιβα από πλάγια δεξιά άουτ

77′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟ Ρηγανα σε πλασέ του Κορομηλά Α.( μόνος του στην μικρή περιοχή) θα αποκρούσει εντυπωσιακά ο Μπότας

78′ ΓΚΟΛ 1-0 Πάσα του Καλοκαιρη στον Μπουτιβα στην μικρή περιοχή , ο οποίος με πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα

82′ ΓΚΟΛ 1-1  πέναλτι για τον ΑΟ Ρηγανά σε ανατροπή του Μικροπουλου από τον Προβίδα.

Θα εκτελέσει ο Ζαχαράκης η μπάλα στα δίχτυα

86′ Σέντρα Κορομηλά Α. κεφαλιά Τουρλίδα θα μπλοκάρει ο Μπότας, στην τελευταία φάση του αγώνα

Διαιτητής : Ματσούκας, Βοηθοί : Καλαμπόκης, Κουτρομάνος

Αχελώος Αγγελοκάστρου (Θεόδωρος Λαυράνος )

Μπότας, Σαγάνας, Δερβίσης, Τσιλιπάνος Γ., Τσιλιπάνος Σ., Αλεξάκης, Προβίδας, Λ. Ζαλοκώστας(54΄Μπούτιβας), Ανδρεάκης(77΄Λ. Καλοκαίρης), Φράγκος(90΄Καλοκαίρης), Πεσλής (87΄Σ. Ζαλοκώστας)