Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Απόλλων Πάτρας, ο οποίος επικράτησε του Αγρινίου με 98-81 και άφησε πίσω τις τρεις σερί ήττες που είχε γνωρίσει στις προηγούμενες “στροφές” της Α2. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μόνο στα πρώτα 5′ λεπτά, με τον Απόλλωνα να ανεβάζει στροφές στη συνέχεια και χάρη στον Τσάμη, αλλά και το νεαρό Νίκο Τσιάκμα, κατάφερε να δημιουργήσει στο α’ δεκάλεπτο διαφορά 17 πόντων (34-17). Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο β’ δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με τον Κώστα Δελέγκο να δίνει πολύτιμα λεπτά συμμετοχής και στον Περικλή Μπαζίνα που αποτελεί το μέλλον του συλλόγου. Το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο μοτίβο και στο β’ ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κυνηγούν να διατηρήσουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και να φτάσουν, ει δυνατόν, τους 100 πόντους συνολικά. Μπορεί κανείς από τους δύο στόχους να μην έτυχαν επιτυχίας, όμως το απόγευμα εξελίχθηκε σε ένα από τα πλέον άνετα για τους Πατρινούς που πανηγύρισαν την 5η νίκη τους. Κορυφαίος για τους “μελανόλευκους” ήταν ο νεαρός Νίκος Τσιάκμας με 15 πόντους με 5/5 τρίποντα, ενώ είχε 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, σε έναν αγώνα που ο Απόλλων είχε 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. – ΑΓΡΙΝΙΟ 98-81
Διαιτητές: Κάρδαρης-Μηλαπίδης-Τηγάνης (Θεοδοσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 34-17, 54-34, 77-55, 98-81
Απόλλων (Δελέγκος): Τσιακμάς 15 (5), Νιφόρας, Κούτρας 3 (1), Σκλήβας 11, Κάδρας, Τσάμης 15 (1), Μολφέτας 17 (3), Ζούμπος 8 (2), Μπαζίνας 10 (2), Τζακόπουλος 11 (3), Εζόμο 2, Κουκουλάς 6.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 17, Μπερέρης 3, Μιχάλογλου 25 (3), Χατζηνικόλας 2, Κέβιν 14, Γκρέκας 10 (1), Κασιούμης 8, Σταματογιάννης 2, Ψαράς.