Δεν είναι υπερβολή ο αγώνας ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Παναιτωλικό να χαρακτηριστεί ως ο αγώνας της χρονιάς. Οι δύο αυτές ομάδες και ο Πανιώνιος, είναι στη μάχη της παραμονής. Η μια σώζεται κατευθείαν, η μια υποβιβάζεται και άλλη πηγαίνει σε μπαράζ. Αν το παιχνίδι της Ξάνθης έχει νικητή, αυτός θα έχει πλέον βάσιμες ελπίδες ότι δεν θα είναι ο τελευταίος της βαθμολογίας. Με μια ισοπαλία η αγωνία θα κορυφωθεί.

Η Ξάνθη

Ξεκίνησε τα πλέι άουτ με ήττα στο Βόλο. Εκεί που είχε κάνει το τελευταίο της «διπλό» στις 11 Ιανουαρίου. Από τότε δεν κέρδισε σε εννέα παιχνίδια με πέντε ήττες και τέσσερις ισοπαλίες.

Έχει τρεις νίκες στα 21 τελευταία, ενώ είχε πέντε νίκες στα έξι πρώτα της σεζόν.

Το γκολ του Λισγάρα με τον ΠΑΟΚ είναι το μοναδικό στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

Έχει τέσσερις ισοπαλίες στα επτά τελευταία, αφού είχε δύο στα 20 πρώτα!

Εκκρεμεί το παιχνίδι της πρεμιέρας των πλέι άουτ με τον Ατρόμητο, που είχε αναβληθεί.

Στο Κύπελλο αποκλείστηκε από τον Άρη στη φάση των «16».

Στην κανονική περίοδο…

Στα έξι πρώτα μάζεψε 15 βαθμούς και από τότε σε 20 παιχνίδια έχει πάρει μόλις άλλους 15!

Δεν σκόραρε σε 14 από τα 26 παιχνίδια, περισσότερα από τα μισά!

Έβαλε μόνο τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όσα και ο Πανιώνιος, τα λιγότερα από τις υπόλοιπες ομάδες.

Μπήκαν μόλις 13 γκολ στα 24 παιχνίδια της στο πρώτο ημίχρονο! Έχει βάλει τέσσερα και έχει δεχτεί εννέα! Στα δεύτερα ημίχρονα έχουν μπει 40! Τα 17 η Ξάνθη και τα 23 οι αντίπαλοι. Τα 16 από τα 26 ημίχρονά της είναι 0-0!

Έχει τα περισσότερα ισόπαλα πρώτα ημίχρονα, 17 από τα 26 παιχνίδια.

Μόνο ο Άρης κατάφερε να τη νικήσει δύο φορές στη σεζόν. Η Ξάνθη είναι η μοναδική ομάδα, που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πανιώνιο. Νίκησε δύο φορές μόνο το Βόλο.

Η Ξάνθη εντός έδρας

Μετά τη νίκη επί της ΑΕΛ στις 5 Ιανουαρίου, έκανε μια ήττα από τον Παναθηναϊκό και τρεις ισοπαλίες.

Έχει μια νίκη στα επτά τελευταία παιχνίδια της, αυτή επί της ΑΕΛ, ενώ τα άλλα αποτελέσματα είναι δύο ήττες και τέσσερις ισοπαλίες.

Ξεκίνησε με δύο νίκες στην έδρα της, αλλά από εκεί και πέρα έκανε δύο νίκες σε 11 παιχνίδια που ακολούθησαν.

Έχει σκοράρει μόνο στα τρία από τα επτά τελευταία.

Έχει βάλει επτά γκολ στα τελευταία 11, ενώ είχε βάλει πέντε στα δύο πρώτα.
Με τον ΠΑΟΚ σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα της, για πρώτη φορά μετά από τις 29 Σεπτεμβρίου.

Σε δέκα παιχνίδια στην έδρα της δεν είχε καταφέρει να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο!

Ο Παναιτωλικός
Νίκησε την ΑΕΛ με 3-0 στην έδρα του, αφού έχασε στη Λαμία στο ξεκίνημα των πλέι άουτ, για να συνεχιστεί η περιπέτειά του.

Είναι η δεύτερη νίκη στα τελευταία τέσσερα για το πρωτάθλημα, αλλά έχει μόνο δύο στα τελευταία επτά και δύο στα τελευταία εννέα για όλες τις διοργανώσεις.

Πάντως έχει τέσσερις  νίκες στα 13 τελευταία παιχνίδια του, αφού δεν είχε καταφέρει να κερδίσει τα πρώτα 15 της σεζόν! Ξεκίνησε με πέντε ήττες, μέχρι να πάρει τον πρώτο του βαθμό στη Λαμία.

Έχει σκοράρει στα οκτώ από τα 10 τελευταία παιχνίδια, βάζοντας 12 γκολ. Είχε μόλις 11 γκολ στα πρώτα 18! Έχει βάλει 15 γκολ στα τελευταία 13 παιχνίδια, ενώ στα 15 πρώτα παιχνίδια του είχε βάλει μόλις οκτώ γκολ!

Στο Κύπελλο αποκλείστηκε από την ΑΕΚ στα προημιτελικά

Στην κανονική περίοδο

Ήταν η τελευταία ομάδα που νίκησε, λίγο πριν από τα Χριστούγεννα στην 16ηαγωνιστική.

Έβαλε 20 γκολ, μόνο η Λαμία και ο Πανιώνιος πέτυχαν λιγότερα.
Είχε την δεύτερη χειρότερη άμυνα με 42 γκολ, πίσω από τα 45 του Πανιώνιου.

Ο Παναιτωλικός εκτός έδρας

Έχασε στη Λαμία, μένοντας για 15ο παιχνίδι πρωταθλήματος εκτός έδρας χωρίς νίκη. Έχει να νικήσει από τις 14 Απριλίου 2019, 1-0 στη Ριζούπολη τον Απόλλωνα.

Έβαλε  πέντε γκολ στα έξι τελευταία, ενώ είχε βάλει τέσσερα στα οκτώ πρώτα.

Στην κανονική διάρκεια

Είναι η μοναδική ομάδα που έμεινε χωρίς νίκη εκτός έδρας, και έχει πάρει μόλις τρεις βαθμούς, στη Λαμία, την Ξάνθη και την Λάρισα με ισοπαλίες. Έχασε τα άλλα δέκα παιχνίδια του.

Μεταξύ τους

Η Ξάνθη είναι αήττητη από τον Παναιτωλικό κοντά έξι χρόνια! Δεν έχει χάσει τα τελευταία 11 πρωταθλήματος, με επτά νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Έχει κερδίσει ένα ακόμα παιχνίδι Κυπέλλου.

Ο Παναιτωλικός νίκησε για τελευταία φορά στις 2 Νοεμβρίου 2014, 5-2 στην έδρα του. Συμπλήρωνε τέσσερις νίκες στα πέντε πρώτα μεταξύ τους!

Τα τρία από τα τέσσερα τελευταία έχουν λήξει ισόπαλα. Στα 12 πρώτα είχαν μόλις μια ισοπαλία!

Μεταξύ τους με την Ξάνθη γηπεδούχο

Ο Παναιτωλικός έφυγε με ισοπαλία στα δύο τελευταία, αλλά από την πρώτη του επίσκεψη στις 3 Μαρτίου 2012, όταν είχε επικρατήσει με 1-0, δεν έκανε άλλη νίκη. Μάλιστα μετά από εκείνη τη νίκη και πριν πάρει τις δύο ισοπαλίες έκανε πέντε διαδοχικές ήττες.