ΡΕΠΟΡΤΑΖ :ΤΑΣΟΣ ΚΟΡΟΖΗΣ

Ποδαρικό με το «δεξί» στην Α΄κατηγορία της ΕΠΣΑ έκανε το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο του Δοκιμίου, η Αναγέννηση Στάνου.

Η νεοφώτιστη στην κατηγορία ομάδα της Στάνου έδειξε με το καλημέρα τα…δόντια της στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας παίρνοντας μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην δυνατή έδρα του Δοκιμίου

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ εντούτοις αντέδρασε, ισοφάρισε άμεσα, και πήρε προβάδισμα λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Στο ξεκίνημα του Β΄ ημιχρόνου πέτυχε ένα γρήγορο γκολ…και κάπου εκεί τελείωσε το ματς, απέναντι στον Απόλλωνα, ο οποίος ήταν μακριά από τον παλιό καλό εαυτό του.

Η ομάδα των Σπαή-Καραβασίλη, βασιζόμενη στην καλή αμυντική οργάνωση, στο αδιάκοπο πρεσάρισμα στο χώρο του κέντρου, έβγαινε με ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, χάρις στους ταχύτατους Μακρυπίδη και Κοτρότσο Μ., και Μακρυπίδη, που αν ήταν έυστοχοι στην τελική προσπάθεια το σκορ θα είχε πάρει μεγαλύτερη διάσταση για τους φιλοξενούμενους.

Από την άλλη μεριά η ομάδα του Θεόδωρου Λαυράνου ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση πήρε προβάδισμα στο σκορ, αλλά στην συνέχεια ο τραυματισμός του Κοντοπάνου, και η μη επιλογή λύσεων στο χώρο της επίθεσης δεν μπόρεσε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα

Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ

9΄ ΓΚΟΛ 1-0 Ωραία ασίστ του Πεσλή από τα αριστερά στον Φ. Κορομηλά, που με άψογο πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κόκκαλη ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους

16΄Θαυμάσια κάθετη μπαλιά του Γκόγκα προς τον Μ. Κοτρότσο, αλλά πριν το τελικό σουτ από τον επιθετικό της Αναγέννησης, ο Γιαννακόπουλος απομακρύνει τον κίνδυνο για την εστία του

18’ ΓΚΟΛ 1-1 Κάθετη μπαλιά του Αλπέντζου προς τον Πετανίτη, ο οποίος με ατομική προσπάθεια στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

21΄Ατομική προσπάθεια του Μακρυπίδη, βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα, αλλά πριν το τελικό σουτ οι αμυντικοί απομάκρυναν την μπάλα

23΄Και πάλι ο Μακρυπίδης για τους φιλοξενούμενους αλλά δέχθηκε την κόντρα χάνοντας μία ακόμη ευκαιρία

35΄Πάσα του Κοτρότσου στον Πεσλή που από καλή θέση σουτάρει άουτ

37΄Εκτέλεση κόρνερ του Μ. Κοτρότσου, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία με τον Φ. Κορομηλά να απομακρύνει και πάλι σε κόρνερ

38΄ΓΚΟΛ 1-2 Εκτέλεση κόρνερ από τον Κοντό, απομακρύνει η άμυνα των γηπεδούχων, η μπάλα φτάνει στον Γκόγκα, ο οποίος δίνει και πάλι στον Κοντό, που κάνει την θαυμάσια σέντρα και ο Σαλμάς με κοντινή κεφαλιά δίνει προβλαδισμα στην ομάδα της Στάνου

46΄Σουτ Γκόγκα έξω από την περιοχή μπλοκάρει την μπάλα ο Δαράβαλης

49΄Πέναλτι για την Αναγέννηση μετά την ανατροπή του Καραχάλιου στον Κοτρότσο Μ.

49΄ΓΚΟΛ 1-3 Εύστοχη εκτέλεση από τον Γκόγκα η μπάλα στα δίχτυα…

52΄Δυνατό σουτ του Μακρυπιδη από το ύψος της περιοχής η μπάλα ελάχιστα άουτ

78΄Πετανίτης και Γκόγκα κάνουν το «ένα-δυο» και φεύγουν ταχύτατα στην αντεπίθεση με τον Γκόγκα να κάνει το σουτ, η μπάλα να βρίσκε το δοκάρι του Δαράβαλη και στην συνέχεια νααπομακρύνουν οι αμυντικοί του Απόλλωνα

85΄Θαυμάσια μπαλιά του Αλπέντζου στον Καρακασίδη, που βρίσκεται απέναντι από τον Δαράβαλη με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να μπλοκάρει την μπάλα.

Διαιτητής: Ματσούκας

Βοηθοί: Καλαμπόκης, Κολοσιώνης