Αν η παράσταση του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα ήταν εντυπωσιακή (κόντρα στον Τρίτωνα), τότε μάλλον ανέβασε ακόμα περισσότερο τον πήχη με την εμφάνισή του απέναντι στον Οίακα Ναυπλίου. Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη ήταν ισοπεδωτική, πίεσε επί 40 λεπτά και συνέτριψε τον Οίακα 94-59, διπλασιάζοντας τις νίκες του στο πρωτάθλημα της Α2.

Εντυπωσιακή ήταν όμως και η Ελευθερούπολη, μία εβδομάδα μετά την εντός έδρας σφαλιάρα. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου μπήκε αγριεμένη στο κλειστό του Υμηττού και σάρωσε τον Αμύντα 79-47με τον Δημάκο να σημειώνει 14 από τους πρώτους 17 πόντους των Καβαλιωτών!

Πέρα από τον Ολυμπιακό, μόνο μία ομάδα έχει 2/2 στο πρωτάθλημα. Αυτή είναι το Μαρούσι, το οποίο βασίστηκε σε ένα επιμέρους 29-8 στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο, προκειμένου να μετατρέψει σε περίπατο το ντέρμπι (επί 25-26 λεπτά) με το Παγκράτι και να επικρατήσει με 89-75.

Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα μπήκε η Καρδίτσα. Η ταλαιπωρημένη ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα επιβλήθηκε στο Χαϊδάρι της Δάφνης Δαφνίου με 63-60, στο πιο συναρπαστικό ματς της ημέρας.

Ένα ξέσπασμα έκανε όλη τη διαφορά στην Καβάλα, όπου ο Τρίτωνας μετέτρεψε το εις βάρος του 55-50 σε 59-65 στην τρίτη περίοδο και έλεγξε το παιχνίδι από εκεί και πέρα, τάνοντας εν τέλει εύκολα στη νίκη (76-91).

Τέλος, εύκολο απόγευμα πέρασε το Ψυχικό απέναντι στο Αγρίνιο, καθώς είχε επί 40 λεπτά το προβάδισμα και έφτασε άνετα στη νίκη με 74-55, την πρώτη του στο πρωτάθλημα.