Του… Χίτσκοκ έγινε στο Αγρίνιο στο ματς του Μεσολογγίου (χρησιμοποιεί το κλειστό του Αγρινίου ως έδρα) με τον Ηρακλή. Μόνο που το θρίλερ είχε χάπι εντ για τον «γηραιό», διότι ο Hanlan βγήκε μπροστά στο τέλος έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής και χάρισε τη νίκη στους Θεσσαλονικείς με 71-68. Ο 27χρονος Καναδός «σκότωσε» το Μεσολόγγι με τρίποντο στο τέλος κάνοντας το 78-61, αλλά και λίγο πριν είχε βάλει το χεράκι του όταν έδειξε ότι είναι τέρας ψυχραιμίας στις βολές. Ο Hanlan κράτησε όρθιο τον Ηρακλή με 2/2 βολές στα 42΄΄ (65-66) και άλλες 2/2 βολές στα 28΄΄ (66-68).

Ο Ηρακλής (έπαιζε χωρίς τον Καββαδά) έχασε τα ριμπάουντ (39-30) και είχε14 ασίστ και 16 λάθη  αλλά είχε 38% στα τρίποντα και πήρε 44 πόντους από τον πάγκο του και 18 πόντους από τα 17 λάθη (έναντι 13 ασίστ) του Μεσολογγίου (δεν είχε τον Green, που χτύπησε μεσοβδόμαδα σε τροχαίο).

Ο Ηρακλής πήγε έτσι στο 4-2, ενώ το Μεσολόγγι έφτασε τις 3 σερί ήττες και ειναι πια στο 3-3.

Από τους νικητές κορυφαίος ήταν φυσικά ο Hanlan με 14 πόντους, ενώ από το Μεσολόγγι τρομερό ματς έκανε ο Brown που πέτυχε ένα εμφατικό double – double με 15 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε μάχη. Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα πάντως και προηγήθηκε με 5-10 στο 3΄.17΄΄, αλλά το Μεσολόγγι γύρισε το ματς με τα τρίποντα (13-14 στο 8΄.11΄΄).

«Μπλακ άουτ»

Εκεί οι γηπεδούχοι έπαθαν «μπλακ άουτ». Ο Ηρακλής έβαλε τα σουτ αι δη τα τρίποντα, έτρεξε και έτσι έκανε ένα σερί 10-0 και πήρε αέρα 11 πόντων (13-24 στο 12΄.08΄΄).

Πήρε μπροστά το Μεσολόγγι με ηγέτη τον Μοτσενίγο

Στη συνέχεια το σκηνικό άλλαξε μετά το 15’ (18-28). Ο Ηρακλής έχασε στροφές και το Μεσολόγγι έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση. Με ηγέτη τον Μοτσενίγο, που έβαλε 8π. οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 15-4, γύρισαν τούμπα το ματς και πέρασαν μπροστά με 33-32. Το ημίχρονο έληξε τελικά 33-35 με τρίποντο του Hanlan.

Στα… ίσια

Στην 3η περίοδο ο Αγραβάνης πήρε φωτιά έβαλε 6 πόντους (1 τρίποντα και 3/3 βολές) και το Μεσολλόγι έκανε ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε με 4 πόντους (39-35΄στο 22΄.24΄΄). Ο Suggs και ο Hatcher, όμως, ξύπνησαν τον Ηρακλή μετά το 27 (46-43) και ο «γηραιός» έκανε ένα επιμέρους σκορ 4-1 το δεκάλεπτο έληξε «Χ» (47-47)

Αντεπίθεση από Ηρακλή

Στην 4η περίοδο ο Ηρακλής έκανε την μεγάλη αντεπίθεση. Ο «γηραιός» έκανε ένα επιμέρους σκορ 9-2 και πήρε προβάδισμα 7 πόντων (49-56 στο 33΄.01΄΄), ενώ στο 34΄.27΄΄ η διαφορά έφτασε στους 8 πόντους (53-61)

Ξύπνησε το Μεσολόγγι και γύρισε ανάποδα το ματς, «χάθηκε» ο Ηρακλής,

Μέχρι το 35΄.51΄΄ (57-64) ο Ηρακλής έδειχνε να έχει άνετα το πάνω χέρι. Εκεί το σκηνικό ήρθε τούμπα.

Το Μεσολόγγι ξύπνησε, ο Ηρακλής αποδιοργανώθηκε τελείως. Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έκαναν ένα σερί 8-0 και πέρασαν μπροστά με 65-64 στο 39΄.

Θρίλερ με τον Hanlan να έχει κρύο αίμα

Στο τέλος έγινε του… Χίτσκοκ. Ο Hanlan με 2/2 βολές έκανε το 65-66 στα 42΄΄. Στα 32΄΄ Ο Μοτσενίγος έκανε λάθος.

Στα 28΄΄ ο Hanlan κέρδισε φάουλ είχε πάλι κρύο αίμα στις βολές και έκανε το 65-68.

Στα 22΄ ο Χατζηνικόλας κέρδισε φάουλ. Έβαλε την πρώτη βολή (66-68), αλλά έχασε τη δεύτερη. Μέσα στην αναμπουμπούλα ο Χατζηνικόλας πήρε το ριμπάουντ, έδωσε την μπάλα στον Kevin Lagford, ο οποίος κέρδισε φάουλ. Ο αδελφός του Keith Langford της ΑΕΚ είχε κι αυτός Ολύμπια ψυχεραιμία, έβαλε και τις 2 βολές και ισοφάρισε το ματς (68-68) στα 21΄΄.

Η τελευταία επίθεση πήγε στον Ηρακλή. Ο Hanlan πήρε την μπάλα και στα 2΄΄ πριν την λήξη άφησε στον τόπο το Μεσολόγγι με τρίποντο και έδωσε τη νίκη στον Ηρακλή με 71-68

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 33-35, 47-47, 68-71.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Ντίνος Καλαμπάκος): Ferguson 2, Αγραβάνης 6 (1), Μοτσενίγος 10 (2), Amardi 11 (3/6τριπ.), Brown 15 (3/6βολ., 6/10διπ., 16ριμπ., 1κλεψ.), Langford 6 (1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας 13 (4ριμπ., 5ασ.), Γκράβας, Mathis 3 (1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Σχίζας 5 (1), Bowlin 3 (1), Moore 3 (1), Daniel 2 (5ριμπ.), Hanlan 14 (4/4βολ., 2/7διπ., 2/5τριπ., 2ριμπ., 1ασ., 1κοψ.), Suggs 10 (2τριπ., 5ριμπ.), Τσαϊρέλης 10, Βεργίνης 9 (3), Γκουζέλης 9 (1), Hatcher 6 (1τριπ., 6λαθ.).