Με αυτό το αποτέλεσμα το Λαύριο διατηρείται στην κορυφή, ωστόσο με περισσότερα παιχνίδια από τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφθασε τις 14 νίκες στα τελευταία 15 παιχνίδια στο πρωτάθλημα, ενώ το αντίστοιχο ρεκόρ αλλά με ήττες έχει το Μεσολόγγι, που παραμένει σε δύσκολη θέση αναφορικά με την παραμονή.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά είχαν ένα προβάδισμα έξι πόντων (2-8, 4-10). Η επιθετική λειτουργία του Λαύριο ήταν εξαιρετική και η πίεση στην άμυνα έφεραν το νταμπλ σκορ στο 6’ (8-16). Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έφθασαν και στο +9 (14-23), αλλά η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 18-23, χάρη σε τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Λάιονς.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το Λαύριο άσκησε μεγάλη πίεση και ο Βουλγαρόπουλος έδωσε σημαντικές λύσεις, αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν αντίστοιχου μεγέθους σέντερ. Στο 13’ η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιες τιμές (21-31). Oι φιλοξενούμενοι έφθασαν στο +12 (25-37), αλλά οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου κάλυψαν κατά το ήμισυ τη διαφορά (35-41), πριν ο Ντιαλό κάνει το 35-43, που ήταν το σκορ στην ανάπαυλα.

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε με το Λαύριο να φθάνει στο +12 (37-49) έπειτα από δύο λεπτά, με συνεχόμενους πόντους του Ανοσίκε. Ωστόσο στα μισά της τρίτης περιόδου το Μεσολόγγι μείωσε στους πέντε (49-54) με προσωπικό ρεσιτάλ των Σαχπατζίδη και Αντόνιο Ντέιβις τζούνιορ. Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν και πάλι μία διψήφια διαφορά για να τελειώσει το δεκάλεπτο στο 56-64 με συνεχόμενους πόντους των γηπεδούχων από τη γραμμή των βολών.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου ξύπνησαν και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. To 59-66 του 39’ μετατράπηκε σε 68-69 στο 34’, με πρωταγωνιστές του Γκότσερ και Λάνγκφορντ. Οι Κόζι και Κάρτερ με τρίποντα έφεραν και πάλι τη διαφορά στους επτά για το Λαύριο (68-75). Από κει και πέρα ο Λάιονς εξελίχθηκε σε μοιραίο παίκτη για τους γηπεδούχους, αφού ο Αμερικανός αστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα με το σκορ στο 72-76 στα 30’’.  Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχοι από τις βολές την κρίσιμη ώρα και πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-43, 56-64, 75-79