Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ Ελλάδα ισοπέδωσε την Τουρκία (81-63) και τα ξημερώματα της Κυριακής (5/7-02:05) κόντρα στην Τσεχία θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Η Ελλάδα του Ρικ Πιτίνο και των 12 αφοσιωμένων στο στόχο παικτών, έδειξε ότι μπορεί να είναι παρούσα στο Τόκιο! Αν και άρχισε άσχημα τον αγώνα, είχε την υπομονή μέσα από την άμυνά της να βρει τις λύσεις. Τρομερός Λαρεντζάκης, κράτησε την Εθνική ομάδα στο κακό πρώτο ημίχρονο.

Κυρίαρχος ο Γιώργος Παπαγιάννης, πήρε παραμάζωμα τους Τούρκους… Η άνοδος του Νικ Καλάθη καθώς επίσης και των Ντίνου Μήτογλου και Κώστα Σλούκα παρέσυρε τους αντιπάλους στο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ δεύτερο μέρος της Εθνικής. Τότε που το επιμέρους σκορ ήταν 54-29 για την Ελλάδα!!!

Τα 2/11 σουτ και τα 3 λάθη της ελληνικής ομάδας (ισάριθμα κλεψίματα των αντιπάλων( είχαν ως αποτέλεσμα να βρεθεί στο -11 (σκορ 17-4) μετρά από 6 λεπτά αγώνα. Μάλιστα στο διάστημα αυτό οι Τούρκοι είχαν 5 πόντους από τα λάθη της ελληνικής ομάδας κι επίσης 5 από αιφνιδιασμό.

Τα προβλήματα στην άμυνα πέντε εναντίον πέντε ήταν αξεπέραστα στο πρώτο δεκάλεπτο. Κι αυτό δημιούργησε και πίεση στους διεθνείς που ολοκλήρωσαν με 4/19 σουτ στο διάστημα αυτό και με το σκορ στο 22-8 για την Τουρκία.

Η ελληνική ομάδα ανέβασε την πίεση στους Οσμάν ή Κορκμάζ ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης άλλαξε τελείως το ρυθμό με τις επιθετικές λύσεις που έδωσε. Η Εθνική μείωσε σε 25-19 με τον γκαρντ του Ολυμπιακού να έχει ήδη 9 πόντους.

Παρόλ’ αυτά το επιθετικό πρόβλημα δε λύθηκε. Η Τουρκία έφυγε πάλι με 32-21 καθώς η ελληνική ομάδα είχε 9/31 σουτ (!) αλλά και με τους δύο κινητήριους μοχλούς του (Καλάθης- Σλούκας) να είναι εγκλωβισμένοι.

Παρόλ’ αυτά το ημίχρονο έκλεισε στο -7 (σκορ 34-27 για την Τουρκία). Κι αυτό ήταν ιδιαίτερα κολακευτικό για την Εθνική ομάδα (που έμεινε χάρη στην άμυνά της ζωντανή) αφού είχε 10/35 σουτ, 6 ασίστ (5 ο Σλούκας) για 6 λάθη… Κι επίσης με Καλάθη Σλούκα να έχουν 5 πόντους με 2/10 σουτ και… μηδέν πόντους από τη θέση «4» (συνολικά 0/7 σουτ από Μήτογλου και Χρυσικόπουλο)… Οι μηδέν ασίστ του Καλάθη (!) ήταν ακόμα ένα στοιχείο.

Με το εξαιρετικό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα πέρασε 37-34 με στο 23’ έχοντας ήταν σερί 13-0 (οι αντίπαλοι είχαν προηγηθεί 34-24 και είχαν μείνει συνολικά 3’35’’ χωρίς πόντο). Ο αγώνας είχε αλλάξει πλέον…

Στο 27’’ η Ελλάδα ξέφυγε 48-39 καθώς είχε πλέον τον έλεγχο και οι Τούρκοι είχαν αποσυντονιστεί. Εκεί πλέον ήταν φανερή η μεγάλη αδυναμία των αντιπάλων, στη θέση του πλέι μέικερ.

Το zone-press των Τούρκων όταν η διαφορά πήγε στο +10 για την ελληνική ομάδα (49-39) δημιούργησε προβλήματα με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να περιορίσουν το σκορ (51-47 στο 30’). Οδεύαμε προς μια συγκλονιστική τελευταία περίοδο.

Ο Ορχούν Ενέ επιστράτευσε και ζώνη αλλά οι διεθνείς αντέδρασαν ψύχραιμα. Με 4’33’’ για το τέλος του αγώνα, η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά με 66-55 κι έπειθε ότι μπορούσε να φτάσει στη νίκη. Ο Κορμάζ ήταν μεγάλη απειλή για το ελληνικό καλάθι. Με 2’50’’ για το τέλος το τρίποντο του Καλάθη έστειλε το σκορ στο 72-58 και την ελληνική ομάδα στον τελικό… Και με διαφορά πλέον

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Ιλιασόβα 6, Κορκμάζ 20, Μαχμούτογλου 7, Οσμάν 4, Εζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8, Γιουρτσεβέν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18, Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4, Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14, Μήτογλου 10, Παπαγιάννης 14, Σλούκας 15